Karanfilin cilde faydaları nelerdir?

Karanfil yağının deriye yahut cilde en direkt muhakkak uygulanmaması gerekmektedir. Karanfil bitkisi çok keskin ve kuvvetli etkilere ...

 

Çayının yapılmış olması ve yemeklerde kullanımının yanında ek olarak farklı tat katması sebebiyle sigaralarda da kullanılan karanfilin karakteristik ve çok güçlü aroması vardır. Kuvvetli bir antiseptik olarak tıpta da kullanılmaktadır. Karanfilin sağlık üstündeki önemli etkileri nedeni ile doğru ve düzenli halde tüketilmesi büyük önem taşır. Çokca hastalığa karşı koruma ve tedavi sağlayan bitkinin cilt sağlığı üstünde de yararları bulunmaktadır.

Karanfilin Cilt Sağlığı Üzerindeki Faydaları

Stres sebebi ile oluşabilecek cilt gerginliklerine karşı insan bünyesi üstünde rahatlatıcı ve gevşetici etkisi bulunmaktadır.

İltihaplı ve yaralı bölgeleri iyileştirir ve mikrop kırıcı etkisi vardır.

Sinir sistemini uyarıcı özelliktedir. Bu vesileyle cildin sağlıklı ve canlı görünmesine katkı sağlamaktadır.

Kötü nefes kokusunu gidermek için etkili olmaktadır. Ağız kokusu sorunlarının giderilmesi için yemeklere katılmak suretiyle veyahut çiğnenerek tüketilebilmektedir.

İçerisindeki uçucu yağlar hasebiyle arındırıcı etkisi vardır. Bundan dolayı yara, sivilce ve cilt lekelerinin iyileşme sürecinde gayet etkilidir.

Çok etkili antioksidandır. Bu vesileyle saç, cilt ve tırnak sağlığını destekleyerek hastalıklardan korur.

Profesyonel ve gözetim altında uygulandığı zaman ölü cildin atılmasında ve cildin yenilenmesinde etkili olmaktadır. Lekeli ve ölü deriyi soyarak cildin nefes almasını ve taze derinin yüzeye çıkmasını sağlamaktadır.

 

Karanfil yağı cilt sağlığını kuvvetlendiren ve deri hastalıkları üstünde yararlı etkileri olan bir yağdır, fakat çok kuvvetli etkiye sahip olduğundan fazla dozda kullanılmaması gerekmektedir.

Saç köklerini besler ve dökülmelere engel olur. Saç renginin koyulaşmasını sağlamaktadır.

Potasyum, sodyum, demir, A ve C vitamini yönünden zengin içeriği sebebi ile vücudumuzu serbest radikallerden ve zararlı mikroplardan koruyucu özelliktedir. Kansere karşı da önleyici etkisi bulunur.

Akne ve sivilce sorunu üstünde gayet etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Antiseptik ve antibiyotik özelliği sivilce oluşumunu önlemektedir ve akneleri azaltır. Hassaten karanfil yağı nemlendirici kremlerle inceltilerek cilde uygulanmak suretiyle kullanılabilmektedir.

Karanfil yağının deriye yahut cilde en direkt muhakkak uygulanmaması gerekmektedir. Karanfil bitkisi çok keskin ve kuvvetli etkilere sahip olduğundan fazla kullanıldığı zaman cildi tahriş ederek zarar verebilir. Bu sebeple muhakkak seyreltilerek kullanılmalıdır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Aikido kıyafetleri nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?