Japonca nasıl konuşulur?

Japonca stabil yapmanın yollarından biri sosyal ağlar ve dil öğrenme sitelerinde sesli görüşmeler yoluyla Japonca konuşmaktır. Pek ço...

 

Latin dillerine kıyasla öğrenmesi zor olan Japonca, ilk başlarda farklı alfabesi ve dil bilgisi ile karmaşık görünmektedir. Ama Japonca, telafuz ve konuşma açısından kolay bir şekilde öğrenilen bir dil olmakla beraber, Hiragana, Katagana, Kanji ve Romanji olarak 4 adet alfabeye sahiptir. Hiragana ve Katagana geleneksel japon alfabeleri olmasıyla beraber, Kanji çince karakterler içeren bir alfabedir. Romanji ise, çincenin latin alfabesiyle yazılan halidir. Kanji, en karmaşık alfabedir. Bunun peşi sıra gazeteler ve dergilerin çoğu kanji ile yazılır. Yalnızca konuşma dili japoncası için Romanji öğrenmek yeterlidir.

Japonca nasıl konuşulur?

Japonca stabil yapmanın yollarından biri sosyal ağlar ve dil öğrenme sitelerinde sesli görüşmeler yoluyla Japonca konuşmaktır. Pek çok Japonla da tanışılabilen bu tür sitelerde doğru telafuz biçimi de öğrenilmiş olur. Bunun peşi sıra, iyi konuşmak için alfabeyi ve kelime dağarcığını geliştirmek de önemlidir. Bu nedenle devamlı Japonca yazılı görsel, kitap ve dergiler takip edilmeli, dilin nasıl kullanılmış olduğu incelenmelidir.

Sesli CD ve dil öğrenme paketleriyle dilbilgisi geliştirilebilir ve sesli diyaloglar dinlenerek, doğru telafuz pratiği yapılabilmektedir. Japon büyükelçiliğinin kurduğu Japon kültür merkezleri konuşma kurslarıyla stabil yapmak için doğru adreslerdir. Japon öğretmenler eşliğinde doğru telafuzun da öğrenilebileceği bu konuşma kurslarında, Japoncaya ilgi duyan kişiler ile tanışarak Japonca öğrenmek zevkli hale getirilebilir. Ayrıca sosyal hayatta da arkadaşlarla görüşülerek dilin hayatın her alanına yayılması ve böylelikle daha hızlı öğrenilmesi mümkündür.

 

Japonca konuşmanın altın kurallarından biri Romanji alfabesini öğrenmektir. Diğer alfabeler ise yazı dilini anlamak için öğrenilebilir. Öğrenmesi sabır isteyen japonca, karmaşık bir dildir. Sabırlı ve disiplinli bir çalışmayla Japonca konuşabilmek mümkündür. Japonca dil bilgisini anlamak da japonca konuşabilmek için gereklidir. Cümle yapıları ve fiil kullanımları iyi öğrenilmeli ve bolca stabil yaparak kullanılmalıdır.

Japonyaya seyahat etmek ve dili konuşulduğu yerde öğrenmek, en doğru yaklaşımlardan biri olabilecektir. Yerel halkla kurulan diyaloglar; kafede, markette, restoranda herkesle japonca iletişim kurmak, Japoncanın güzel telafuzla öğrenilmesine yardımcı olur. Japonca ile iç içe olunabilecek böyle bir fırsatta, her an insanlarla iletişim durumunda olmak en doğrusu olabilecektir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Psikoloji bölümü nasıl kazanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?