Zambak nerede yetişir?

Süs bitkisi olarak da kullanılan, bahçelerde veyahut balkonlarda güzel görüntüsünden faydalanılmak istenen zambak bitkisi ekru ve bey...

 

Bir çok bitki türü arasında güzel çiçekleri ve güzel görüntüsü ile dikkat çeken zambak hayli ilgi çekici bir bitki çeşidi olarak öne çıkar. 

Süs bitkisi olarak da kullanılan, bahçelerde veyahut balkonlarda güzel görüntüsünden faydalanılmak istenen zambak bitkisi ekru ve beyaz ağırlıklı çiçekleri ile görenleri büyüler. Türkiye'de daha fazla kuzey bölümlerde yetiştiriciliği yapılmış olan zambağın yetiştirme koşulları son derece önemlidir.

Evde veyahut bahçede yetiştiricilik yapan kimseler için zambak bitkisinin saksısının en geç 2 senede 1 defa değiştirilmesi önerilmektedir. Sulama sırasında ise suyun toprağın her yerine ulaşması sağlanmalıdır. Bu tarz ortamlarda, genellikle de kış mevsiminin etkili olduğu aylarda bitkinin bulunmuş olduğu alanın sıcaklığı muhakkak 12 derecenin altına düşürülmemelidir. Soğuğa dayanamayan bitkide bu tür hallerde zamanla hasarlar ortaya çıkabilir.

Sulama yapılmış olan kabın ölçüsü ve sulama zaman aralığı değiştirilmemesi gerekli olan zambaktan hayli güzel çiçekler elde etmek mümkündür.

Çok soğuk ve çok sıcağı pek sevmeyen bu bitki, Karadeniz kısmı gibi yağışlı yerlerde yetiştirilir. Daha fazla ladin, kayın gibi ağaçların yoğunlukta olduğu ormanlarda, ağaç kenarlarında yetişen zambak, benzer zamanda ormanlardaki karanlık atmosferden etkilenmeyen bir tür olarak dikkat çeker. Çünkü zambak, güneş ışığına direkt ihtiyaç duymayan, dolaylı ışıklarla da yaşamını sürdüren ender bitkiler arasındadır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yeni bahar nerede yetişir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?