Kavak nerede yetişir?

Kavakların gövdeleri kalın olduğundan ötürü çoğunlukla kaplama ve kontröplak endüstrisinde kullanılmaktadır. Kibritlerin yaparken da ...

 

Söğütgiller ailesinin bir üyesi olan kavak ağacı, iki evcikli odunsu bir ağaçtır ve genellikle sulak yerlerde yetişir. Hollandakavağı, Servikavağı, Akkavak ve Karakavak gibi türlü türlere sahip olan kavak 25-30 metre boylarına kadar ulaşabilir. İnce uzun gövdeli ve damlacık halinde yaprakları olan kavak yapısında tanen, salisin, mum, populin ve uçucu yağlar bulundurur.

Kavakların gövdeleri kalın olduğundan ötürü çoğunlukla kaplama ve kontröplak endüstrisinde kullanılmaktadır. Kibritlerin yaparken da kavak ağacının odunlarından yararlanılır. Ek olarak sunta, tersimat masalar, ambalaj sandıkları gibi bir çok değişik alanda bir çok değişik şekillerde kullanılmaktadır. Kavak ağacının kullanılan bölümleri genel olarak gövde ve dal gibi odunsu kısımlarıdır. 

Ülkenin diğer bölümlerinde de türlü türde kavak ağaçları bulunmaktadır. En fazla üretilen I-214 klon tipi kavak Samsun başta olmak üzere Marmara, Ege, Akdeniz, Batı ve Orta Kardeniz ile Güneydoğu Anadolu bölümlerinde yetişir. İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölümlerinde ise Kocabey ve Anadolu kavakları yetiştirilir.

Kavak ağacı etkin bileşenleri vesilesiyle türlü sağlık sorunlarına karşı da kullanılan bitkidir. Kavak tomurcuklarının toplandıktan sonra kurutulması ve suda kaynatılmasıyla çay elde edilebilmektedir veyahut merhem hazırlanabilir. Genel olarak ishale karşı etkin olan kavak ağacının çayı benzer zamanda mide ve bağırsaktaki gazları giderirken romatizma ve basur şikayetlerinin de azalmasına yardımcı olmaktadır 

 

Kavak yetiştiriciliği Türkiye'de yaygın olarak yapılmaktadır. Türkiye'nin neredeyse her bölümünde yetişen kavak bilhassa sulak alanları seçer ama bölgenin iklim koşullarına uyum sağlayarak kısma özel türlerde de yetişir. Neredeyse her bölgenin doğal yapısına göre kavak türü bulunmaktadır. Türkiye'de kavak ağacı en fazla Samsun'un Terme ilçesindeki kavak ormanlarında yetişir. Bölgenin sulak ve sıcak olması kavakların verimli biçimde yetişmesine imkan tanır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Çam nerede yetişir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?