Greyfurt nerede yetişir?

Dünyada en fazla greyfurt üretimi yapan ülkeler Çin, Arjantin, Abd, Güney Afrika, Kıbrıs ve Meksika'dır....

 

Narenciye ürünleri (portakal, mandalina, limon ve greyfurt) arasında dünyada üretimi ve tüketimi 4. sırada yer bulan greyfurt, turunçgiller familyasına mensup olan, yuvarlak şekilli, çekirdekli ve çekirdeksiz çeşitleri olan, acımsı tadı ve rengiyle fark yaratan, C vitamini yüksek olan şifalı bir meyvedir.

Greyfurt ağacı yetiştirmek için gerekenler

Dünyada en fazla greyfurt üretimi yapan ülkeler Çin, Arjantin, Abd, Güney Afrika, Kıbrıs ve Meksika'dır.

Türkiye dünya greyfurt üretimininde 7.sırada yer alır. En fazla greyfurt ihracatı Rusya Federasyonu, Ukrayna, Romanya, Almanya, Hollanda, Yunanistan, Polonya, Suudi Arabistan, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti'ne olur 

Greyfurt ağacının ana vatanı Çin ve Hindistan'dır. Dünya greyfurt üretiminin yarıdan fazlası Asya kıtasında üretilmektedir. Tipik Akdeniz iklimi meyvesi olan greyfurt, türkiyede çoğu bölümde yetişmektedir. Anadolu topraklarında en fazla greyfurt üretimi Akdeniz kısmı, Ege bölümü ve Doğu Karadeniz'in bazı kısımlarında yapılmaktadır. Türkiye'de greyfurt üretiminin takriben %80'i Adana ve Mersin'de yapılmaktadır. Bilhassa Çukurova greyfurt üretiminin yoğun olduğu ovaların başında gelir. Adana ve Mersin'i, Hatay, Antalya, Muğla ve Artvin takip etmektedir. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Ceviz ağacı nerede yetişir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?