Ceviz nasıl kurutulur?

Hasat edilen cevizleri kurutmak için güneş gören geniş bir alana ihtiyaç vardır. Cevizler kabuğundan ayrıldıktan sonra yıkanır. Sonra...

 

Ceviz sert kabuklu bir meyve çeşitidir. Cinsine ve bulunmuş olduğu bölgenin yüksekliğine göre değişik dönemlerde çiçek açar ve yapraklanır. Benzer biçimde cinsine bağlı olarak değişik dönemlerde olgunlaşır ve hasat edilir. Cevizin hasat olgunluğuna geldiğini anlamak için bir bıçak vasıtasıyla sap bölümünden ikiye ayrılır. Cevizin iç bölümünü saran kabuklar kahverengi bir hal almış ise olgunlaşmış diyebiliriz.

Hasat edilen cevizleri kurutmak için güneş gören geniş bir alana ihtiyaç vardır. Cevizler kabuğundan ayrıldıktan sonra yıkanır. Sonrasında güneş gören bir alana serilir ve kurumaya bırakılır. Orada püf nokta cevizlerin güneşte uzun zaman bırakmamaktır. Çok fazla bekletilirse cevizin iç kısımlarında kararma olabilir. Belli süre aralıklar ile cevizler serili alanda karıştırılmalıdır ve kurumayan bölgelerinin da güneş görerek kuruması sağlanmalıdır. Eğer bunu yapamıyorsanız direkt güneşten engellemek için serili alanın üstüne hafif gölge yapacak tül ve benzeri bir şey kullanılabilmektedir. Cevizleri ara ara kontrol etmeli tam kuruduğundan emin olunca çuvallara doldurup depoya konmalıdır. Bu kısım çok önemli kısımlardan birisidir. Tam kurumadan depoya koyarsak cevizin kalitesi ciddi biçimde bozulmaktadır. Bu bilgi ve öneriler ışığında cevizlerinizi hasat edebilir, münasip yer ve zamanda kurutabilirsiniz. 

 

Türkiyede ceviz hasatı çoğu zaman kabuğu çatladığında yapılmaktadır. Esasen bu yanlış bir uygulamadır. Çünkü ceviz kabuğu çatlamadan çok çok önce olgunlaşır ve ne kadar beklerse o kadar iç rengi değişir. Bu istenen bir şey değildir. Nedeniyse cevizde iç rengi ne kadar beyaz ise kalitesinin de o derece iyi olmasıdır. Yakın zamanımızda cevizi kabuğundan ayırmak için farklı teknolojiler kullanılır. Bundan dolayı daha erken hasat yapılabilmektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Köfte nasıl yoğurulur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 başkak,

Ne yazık ki güneşe sererek kurutmayı denedik ve acı bir tecrübe yaşadık. Faydalı paylaşım için teşekkürler.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?