Zona nasıl tedavi edilir?

Su çiçeği geçiren kişilerin vücutlarından atamadıkları virüsten dolayı ortaya çıkan zona hastalığının tedavi yöntemleri...

 

Bir çeşit deri hastalığı olan zona çocukluk döneminde geçirilen suçiçeği ve olduğunuz aşıya rağmen vücuttan virüsün tamamen atılamamasından kaynaklanmaktadır. Kişinin yaşamı boyunca duyusal sinir köklerinde uyku halinde bulunan virüs yaşın ilerlemesi, kronik hastalıklar, enfeksiyon gibi pek çok sorun nedeniyle bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kişilerde virüs harekete geçebilmektedir. Virüsün yeniden aktive olmasında üzüntü, yorgunluk, depresyon ve stres halleri de etkilidir.

Duyusal sinir köklerinden hızla deriye doğru ilerleyen virüs deride ağrı, kaşıntı, yanma, sulu kabarcıklar şeklinde döküntülere yol açarak kendini gösterebilmektedir.

Zona neden tekrarlar?

Zona hastalığı ile karşı karşıya kaldığınızda Zona hastalığı nasıl tedavi edilir bilmiyorsanız öncelikle hastalığın altında yatan nedenlerin belirlenmesi için uzman bir hekime başvurulması gerekir. Genellikle başka hastalıklar nedeniyle karıştırılan ağrılar erken teşhis ile kısa sürede atlatılabilmektedir.

Zona nasıl geçer?

Yatak istirahati: Bağışıklık sisteminin zayıf olması ve bağışıklık sistemini daha da zayıflatan bir hastalık olduğu için iyileşme hızı açısından hastanın dinlenmesi şarttır. Deride döküntü başlamasıyla ilk 3 gün içerisinde hekim kontrolünde kullanacağınız antiviral ilaçlar gelişecek ağrıların daha kısa sürmesini sağlayacaktır.

 

Bitkisel tedavi: Evde tedavi yöntemleri arasında doğal bir ürün olarak elma sirkesini tercih edebilirsiniz. Anti bakteriyel özellikte olan elma sirkesini bir pamuğa dökerek sorunlu bölgelere yavaşça uygulayabilirsiniz. Tercihinize göre bir miktar su içerisine 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi de koyarak karışımı her gün tüketebilirsiniz. Elma sirkesi kadar etkili olan bir diğer bitkisel ürün Hindistan cevizi yağıdır. Sorunlu bölgelere Hindistan cevizi yağını gezdirerek gazlı bez yardımıyla her saat başı yenisini uygulamanız mikrobun kırılmasına yardımcı olacaktır.

Bitkisel çay tedavisi: Başta yeşil çay ve oğul otu olmak üzere papatya, melisa, ısırgan otu, keten tohumu, koni çiçeği, adaçayı, rezene gibi doğal bitkilerin çayları bağışıklık sisteminizi güçlendirerek zona hastalığının iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Romatizma neden olur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?