Karides temizlemenin yolları

Önceleri pişirilmiş karidesler pembe renkte olurlar. Eğer ilk defa taze karides alacaksanız, bunlardan almayın....

 

Taze karides çok amacı ile olarak kullanabilen harika bir deniz ürünüdür ve dakikalar içinde doyurucu ve leziz bir yemek durumuna dönüşebilir. Marketler genel açıdan temizlenmiş ve ayıklanmış karidesler için sizden ekstra para alacaktır. Eğer bu işlemi kendiniz yaparsanız bir kaç yüz gram karides için bir kaç liranızı kurtarabilirsiniz.

Talimatlar

Dondurulmuş karidesi hepsinden önce ılık(neredeyse sıcak) suda buzu çözülene kadar yıkayın. Karidesleri mikrodalga fırında çözmeyin, bu halde karidesleri pişirme riski taşırsınız.

Önce karidesin başını koparın. Karidesin ortasından ve de başından tuttuktan sonra kafasını çekerek vücudundan ayırın. Başı karidesten çıkan diğer parçalarla beraber çöp poşetinin içine atın. Temizlenmiş karidesleri süzgeç kasesine koyun.

Karidesin bacaklarını koparın. Karidesin altından çıkan ufak otlara benzerler. Toptan parça kalmayana kadar koparın. Bu sizin bir sonraki adıma geçmenizi sağlayacak.

Kuyruğu ve karidesin dış kabuğunu koparın. Karidesin bacaklarını kopardıktan sonra bazen kuyruk ve kabukta tam durumda gelebilir. Eğer böyle olmazsa kabuğu kendiniz soymak halinde kalırsınız. Bazı kişiler tariflerdeki içeriğe göre kuyruğu ve kabuğu soymazlar.

Karidesten kılçığı çıkarın. Kılçık karidesin ortasında boylu boyunca uzanan ufak siyah bir teldir. Profesyonel bir karides ayıklayıcısıyla da çıkarabilirsiniz ama basit bir kürdan veya ince bir bıçakta işinizi görür.

 

Temizlenmiş karidesi süzgeçli kasenin içinde soğuk su ile yıkayın. Yıkamak kalmış kuyruk, bacak, baş veya kabuk parçalarını pişirmeden önce son bir kez gözden geçirmenize yardım eder. Yıkanmış karidesleri alın ve ayrı bir kasenin içine koyun.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

Taze karides

Süzgeç

Plastik kürdan

Karides için ayrı bir kase

Ufak çöp poşeti yahut plastik poşet

Sıcak/soğuk su veren musluk

İnce plastik eldiven (opsiyonel)

Uyarılar & İpuçları

Önceleri pişirilmiş karidesler pembe renkte olurlar. Eğer ilk defa taze karides alacaksanız, bunlardan almayın.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Çipura nasıl pişirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?