Saç nasıl yıkanır?

Saçınızı havluya nazik bir şekilde sarıp fazla suyunu sıkın. İleri geri hareketler ile saçı ovalamaktan kaçının. Kurutma ve tarama iş...

 

Hayli basit bir iş gibi görünmesine karşın, pek çok kimse saçlarını yıkarken yanlış yöntemler uyguluyor. Aşırı sıcak su, fazla şampuanlama ve kurutma yöntemleri saçlarınızın kırılmasına ve canlılığını kaybetmesine neden olabilir. Sağlıklı saçlar ve saç derisi için saçınızı nasıl yıkadığınıza dikkat etmelisiniz. İşte uzmanlara göre en sağlıklı ve etkili saç yıkama yöntemi!

6. Saç Kurutma

Saçınızı havluya nazik bir şekilde sarıp fazla suyunu sıkın. İleri geri hareketler ile saçı ovalamaktan kaçının. Kurutma ve tarama işlemleri, saçın kırıklarının çok önemli nedenleridir. Fazla suyunu aldığınız saçı doğal durumunda kurumaya bırakın. Yüksek ısılardaki saç kurutma makineleri saç tellerine zarar vermektedir. Saç kurutma makinenizin soğuk hava fonksiyonu var ise kurutmak için bunu kullanın.

5. Soğuk Su

Duştan çıkmadan önce soğutulmuş su ile son bir durulama yapın. Soğutulmuş su saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve saçlara parlaklık vermektedir.

3. Durulama

Durulama için yıkama suyundan daha ılık sıcaklıkta bir su kullanın. Şampuanın saçınızdan toptan arındığından emin olun. Durulama suyu toptan berrak hale gelene değin bekleyin.

2. Şampuan Miktarı

Saçlarınızı yıkayıp arındırmak için avuç dolusu şampuan kullanmamalısınız. Az bir nebze şampuanı kafanıza eşit biçimde dağıtarak köpürtün. Tek bir noktaya dökerek köpürtmeyin. Şampuanı saç diplerine nazik hareketler ile masaj yaparak uygulayın. Kuru ve hasarlı saçlarda çok fazla ovmamaya dikkatli olun. Tırnaklarınızı saç derisine çok fazla bastırmak, derinin tahriş olmasına ve kepeklenmeye yol açabilir. Aşırı kirli olmadığı sürece saçınızı iki kez şampuan uygulamanıza da gerek yok. Tek bir uygulama saç derisinin nefes alabilmesi için genellikle yeterlidir.

 

4. Saç Kremi

Saç kremini saç köklerine uygulamayın. Bu saçların zayıflamasına neden olur. Kremi saçın ortalarından uçlarına doğru uygulayın. Geniş dişli bir fırça veyahut ellerinizle saç tutamlarını pürüzsüz hale getirin. Birkaç dakika bekleyince saçlarınızı durulayın.

1. Su Sıcaklığı

Saç derisindeki doğal yağ tabakası, saç köklerinin korunmasını ve saçların ihtiyacı olan nemi sağlamaktadır. Bu yüzden saçlarınızı yıkarken aşırı sıcak su kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Aşırı sıcak su kan dolaşımını azaltmakla kalmaz saçlarınızın doğal yağ dengesini de bozar.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Saç çıkaran yağlar adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?