Balıkçılık nasıl geliştirilir?

Balıkçılık faaliyetleri ile ünlü olan toplumlara bakıldığı zaman, bu halin bir kültür durumuna geldiği görülmektedir. Gerek eğitimle,...

 

Balıkçılık, türkiyede önem verilen ve tarihi köken olarak da en eski geçim kaynaklarından birini oluşturan bir uğraştır. Balıkçılığın geliştirilmesi için neler yapılabilmektedir?

Balıkçılığın bir kültür haline getirilmesi gerekir

Balıkçılık faaliyetleri ile ünlü olan toplumlara bakıldığı zaman, bu halin bir kültür durumuna geldiği görülmektedir. Gerek eğitimle, gerek münasip materyal ve teknoloji ile kendini bu alanda kanıtlamış olan toplumlar, buna münasip yaşam tarzları ve gelenekler de elde ederler. Bu biçimde balıkçılığın gelişmiş olduğu bir toplum öne çıkar. O sebeple, sadece para kazanma arzusu veyahut hobi olarak değil, bir yaşam tarzı olarak balıkçılığın benimsenmesi, her açıdan bu aktiviteyi veyahut mesleği geliştirecektir.

Teknikler geliştirilmelidir 

Balıkçılık ile uğraşan çoğu kişi, kendine özel teknikler ile sularda yer bulur. Daha verimli balık sezonları gerçekleşetirebilmek için bu teknikleri kendine düstur edinen balıkçılar, maksimum balığı asgari efor ile yakalamanın yollarını ararlar. Bu neden ile de, önemli ve stabil teknikler ön plana çıkar. Ama bu noktada, troll ağları gibi doğal dengeyi tehdit eden, çok küçük balıkları bile suyun dışına çeken sakıncalı tekniklerin kullanılmaması, kullanılacak ise bile münasip koşullarda kullanılması önem taşır. Çünkü balıkçılık, münasip durumdaki balıkların yakalanmasını konu edinir.

 

Doğayı iyi öğrenmek gerekir 

Her işin temelinde bilgi olduğu gibi, balıkçılıkta da bilgi ön plana çıkar. Bilhassa balıkların türlerini bilmek, bu türlerin ne zaman yumurtladığını, gelişim özellikleri bilinmelidir. Örnek vermek gerekirse, Karadeniz açıklarında balık avına çıkacak olan balıkçıların hamsi balığının yumurtladığı zamanlarda bu balıklara yönelik avlanma yapmaması gerekmektedir. Her ne kadar bu şekil özel zaman dilimleri devlet tarafından belirlense de, balıkçıların bu konuda bilinçli olması ve balık yumurtalarının sağlıklı biçimde ortaya çıkmasından sonra münasip dönemlerde ava çıkılması önem taşır. Bu halin merkezinde ise, doğanın kanunlarını yıkmamak, türlerin devamlılığını sağlamak ve doğal dengeyi bozmamak yatar. Balıkçılık ile ilgili işlemlere başlamadan önce, eğitim almak ve bilgilenmek gerekmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Opal taşı nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?