Mutfak önlüğü nasıl yapılır?

Belimizin ön tarafını ölçerek en kabul ediyoruz. Boy uzunluğu için ise belimizle diz kapağımızın bir karış üstü arasında kalan mesafe...

 

Renkli mutfaklara ve hamaratlı hanımlara en fazla yakışan aksesuar, mutfak önlüğüdür. Türlü modeller için kendi tarzımıza en ideal olanını seçerek ev yapımı, şirin bir mutfak önlüğünü kolaylıkla yapabiliriz. Tuhafiyecilerden veyahut kumaşçılardan bir buçuk- iki metre etrafında istediğimiz renk ve desene sahip bir kumaş seçerek önlük yapımına başlayabiliriz. Diğer ana malzemeler iki veya üç metre uzunluğunda, kumaşla benzer renk tonuna sahip saten ve eni beş cm olan bir kurdele, makas, iğne, iplik veya var ise dikiş makinesidir.

Belimizin ön tarafını ölçerek en kabul ediyoruz. Boy uzunluğu için ise belimizle diz kapağımızın bir karış üstü arasında kalan mesafeyi ölçüt kabul ediyoruz. Kumaşımızın enini ve boyunu bu uzunluklara göre keserek kumaşın kenarlarını iğne ve iplik veyahut dikiş makinesiyle ince bir overlok dikişi geçiyoruz. Meydana gelen kumaşın üst bölümünü belimize bağlayabilmek için benzer kumaştan bel uzunluğumuza göre bir karış eninde bir şerit keserek ikiye katlayıp dikiyoruz. Bu iki katlı uzun şeridi önlüğümüzün üst bölümüne teğelleyerek tekrar dikip monte ediyoruz.

Şimdiye kadar yaptığımız bütün bu işlemler yarım saatimizi bile almayacak kadar kısa ve kolay bir süreç olur. Mutfak önlüğümüzü ister bu biçimde ister elimizde bulunan kurdelelerle kenar süsü yaparak kullanabiliriz. Fiyonk ve pile gibi modelleri kumaş kenarlarına kurdelelerle uygulamak; önlüğümüze daha şirin bir hava katar. İsteğe bağlı olarak gövde kısmımız için de bedenimizin ölçülerine münasip, önlüğün alt bölümünün takriben dörtte bir boyutlarında benzer kumaştan ek bir parça dikerek değişik model de oluşturabiliriz. Bu parçayı gövdemizde asılı tutmak için boyundan geçen, düğüm gerektirmeyen şeritlerden dikebiliriz. Gösterişli ve süslü bir model istiyorsak gövde bölümünü tümüyle elmas efektli taşlarla veyahut renkli boncuklarla dikerek kaplayabiliriz. Bu malzemeler piyasada paket yahut gramla satılmakta ve her bütçeye münasip fiyatlarla bulunabilmektedir. Süsleme işlemi toptan kendi zevkinize kalmıştır.

 

Her zevke uygun mutfak önlükleri evde kolay bir şekilde tasarlanabilir. Biraz malzeme ve istek hayli bu tasarımlar can bulur.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Uzun salon nasıl döşenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?