Alabalık nasıl avlanır?

Güçlü ve de sezgileri kuvvetli bir balık olan alabalığın avlanmasında tatlı su avcılığı için özellikle üretilmiş kamış ve makineler k...

 

Yüksek rakımlı ve bol oksijenli temiz tatlı sularda sürekli bulunan alabalıklara yerleşim yerlerinden uzakta rastlanır. Bu nedenle alabalığın avlanma prosesi deneyimli balıkçılar tarafından bir çeşit terapi olarak kabul edilir. Ondan fazla çeşidi bulunan alabalığın, yalnızca deniz alabalığı çeşidi hariç, neredeyse tamamı bahsedilen şartlar altında tatlı sularda, derelerde, akarsu ağızlarında yaşayabilir. 

Güçlü ve de sezgileri kuvvetli bir balık olan alabalığın avlanmasında tatlı su avcılığı için özellikle üretilmiş kamış ve makineler kullanılmalıdır. Ek olarak at-çek çeşidi için münasip kamışlar bulunmalıdır. Çünkü bu balıklar benzer zamanda kaşığa ya da sahte yeme de gelirler. 

Av için doğal yemli yahut yapay yemli olta takımları kullanılabilmektedir. Alabalıklara türlü doğal yemler olarak kara yahut su böcekleri, türlü ufak balık çeşitleri, balık yumurtaları kullanılabilmektedir. Buradan anlaşılabileceği gibi alabalık etçil bir balıktır. Bu balık çeşidi için doğal yemle kullanılan olta tipleri şamandıralı oltalar, seyyar iskandilli oltalar gibi türlü versiyonlar olabilir. 

At-çek oltalarda kullanılan döner olta kaşıkları (bir marka olan "meps" ya da "kelebek olta" isimleriyle de bilinir) sürekli rastlanan yapay yem kullanma metodudur. Dönen kısmın rengi ve yapısı, her bölgenin kendi yaşam alanındaki böceğe münasip olmalıdır. Bunun nedeni balığın oltayı daha rahat tanımasına olanak vermektir.

 

Avlanmak için kıyıya fark edilmeden yaklaşmak ve yem bırakılacak noktanın uzağından yemi bırakmak gerekmektedir. Orada asıl atlanmaması gerekli olan nokta balığa muhakkak görünmemektir. O yüzden giyilen kıyafetlerde doğa rengine yakın, yeşil rengin hakim olduğu tonlar tercih edilebilmektedir. Ek olarak alabalık sürekli akıntıya ters yönde kaçtığından akıntı yönünde olta atmakta yarar vardır. Kullanılan misina çapı için münasip ölçü 0.20-0.25 olabilir. Daha kaliteli misina markalarında daha ince kullanımlar da mümkündür. İğne tercihinde 6 ya da 8 numara iğne kullanımı doğru olabilecektir. Olta takımı kullanımında 20'lik veyahut 30'luk küçük makaralı bi makine ve 180-240 cm arası esnek bir kamış kullanımı tercih edilir. Uzun kamışlar bir artı olarak görünse de türlü yerlerde sıkıntı çıkarıp bir handikap oluşturabilir. Alabalık için en ideal avlanma zamanı sonbaharın sonu ve ekim şubat arası ayların ilk dönemleridir (Kasım, aralık, ocak ayları).

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Satrançta vezir gambiti nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?