Levrek nasıl avlanır?

Levrek hayli ürkek ama çok dikkati açık bir balıktır. Avlanırken bile kendini diğer yırtıcılara ve suyun üstünden gelebilecek diğer t...

 

Etçil ve yırtıcı bir balık çeşidi olan levrek, ılık ve soğuk denizlerde yaşayan, Karadeniz, Marmara ve Akdeniz kıyılarında rastlanan bir balık çeşididir. Çiftlikte üretimi yaygındır. Eti yağsız olmasına karşın lezzetlidir. Levreğin göç yolculuğu ağustos ayının son haftalarında, suların soğumasını takiben Karadeniz’den güneye doğru büyük gruplar durumunda başlar. Mayıs ortaları, haziran başı gibi levrek sürüleri güneyden Karadeniz’e geri dönmüş olur. 

Levrek nasıl avlanır?

Levrek hayli ürkek ama çok dikkati açık bir balıktır. Avlanırken bile kendini diğer yırtıcılara ve suyun üstünden gelebilecek diğer tehlikelere karşı korumaya alır. Avladığı balıklar tarafından fark edilmemek ve gizlenebilmek için bulanık sularda daha fazla bulunmaktadır. Sesten ve su kenarındaki hareketlerden çok rahatsız olur. Issız, sessiz, sakin yerlerde bulunmayı tercih eder. Bu yüzden levrek avında muhakkak sessiz olunmalı ve yüksek sesle konuşmaktan kaçınılmalıdır. Suya yansıma yapacak halde durulmaması at-çek yaparken devamlı orada bulunan ve levreğin sudaki görüntüsüne alışık olduğu sabit bir nesneye yaslanarak ile kamuflaj sağlanmalıdır.

Etçil bir balık olan levrek sudaki canlılar ve kendinden küçük diğer balıklarla beslenir. Genel olarak küçük balıkların yoğun olduğu mendirekler ve iskele ayakları gibi alanlar, tatlı suyun denize karıştığı yerler yoğun olarak beslendikleri alanlardır. Kıyı balığı olan levrek yalnızca sular soğuduğunda derinlere çekilir.

 

Yırtıcı bir balık olduğundan dolayı levrek avcılığında canlı yem kullanılmaktadır. Lakin canlı yem ile levrek avcılığı yapmak için bazı noktalara dikkatli olunması gerekmektedir. Teke levreğin en sevdiği canlı yemdir. Teke bulunamaması durumunda alternatif olarak sardalye balığı da kullanılabilmektedir. Tek iğneye 2 teke takılması, tekenin canlı kalabilmesi için düz ve kısa bir iğne kullanılması gerekmektedir. Misina ince ama sağlam olmalıdır.

Levrek balığı günün neredeyse her saati avlanabilir. En verimli av saatleri ise sabah havanın aydınlanmaya başlamasından öğle öncesine kadar ve günbatımından havanın kararmasına kadar olan zamanlardır. Levrek dalgalı denizde, dalganın kırıldığı yerlerin hemen arkasında dolaşır. O neden ile dalgalı denizde levrek yakalamak daha kolaydır. Su içine girilerek, kırılma yerlerine paralel atışlar yapılmış olması av şansını arttırır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Kanada nasıl bir ülkedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?