Savcılığa Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Savcılık şikayeti dilekçesi nasıl yapılır, Cumhuriyet başsavcılığına şikayet dilekçesi nasıl yazılır, savcılığa yazı nasıl yazılır, savcılığa şikayet dilekçesi yazarken nelere dikkat etmek gerekir? Savcılıklara yazılan dilekçeler hakkında bilgiler...

 

Savcılığa şikayette bulunmak için öncelikle bir dilekçenin nasıl yazıldığını bilmek gerekir. Savcılık şikayetleri yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan en önemlisi de, dilekçenin maruzatımızı çok iyi anlatır nitelikte olmasıdır. Şikayet dilekçesinde yeterince anlatılmayan bir vakıa veya hukuki olarak nelerin istendiğinin iyi açıklanmaması, ilerleyecek sürecin lehinize değil, aleyhinize sonuçlanması demek olacaktır.

Hukuksal olarak savcılığa verilen tüm dilekçeler, ciddiyetle ele alınır ve şikayetin verilmesinin hemen ardından soruşturma süreci başlar. Soruşturma sürecinde şikayetçinin (veya müşteki de olabilir), şikayet dilekçesinde sunduğu delillere göre savcılıkça görevli kişiler, olay hakkında araştırma yapmaya başlarlar. Olayda şikayete konu olan kişinin veya kişilerin adres tespiti, sorgulanması (ifade vermeye çağırılması) ve benzeri tüm gidişat, tamamen sizin verdiğiniz dilekçe ile başlayan bir süreçtir.

Savcılık şikayeti nasıl yapılır?

Öncelikle başlık kısmını yazarız. Başlık en tepeye ve ortalanmış bir şekilde yazılmalıdır. Yaşadığınız şehre göre de hangi savcılığa yazmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Örneğin İstanbul avrupa yakasında oturuyorsanız, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına diye bir başlık atmanız gerekir. İstanbul Anadolu yakasında oturuyorsanız, o zaman başlığımız İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına şeklinde olmalıdır.

 

Başlıktan sonraki kısım sırasıyla aşağıdaki gibi düzenlenmelidir.

Şikayetçi: Şikayet edenin ismi (Parantez içinde TC kimlik no'su) alt satırda İkamet adresi

Şikayetçi Vekili: (Bu kısmı avukatınız yoksa kullanmayınız.)

Şüpheli: Şüpheli ismi veya şüphelinin kullandığı özel bir isim veya rumuz da olabilir. (Bu kısma alt alta şüpheli hakkında ne kadar bilgiye sahipseniz yazabilirsiniz. Bu bilgiler; şüphelinin ikamet adresi, varsa TC kimlik no'su, Cep veya Ev telefonu, adres tespiti isteniyorsa okuduğu üniversite veya çalıştığı iş yeri gibi, güvenlik güçlerinin veya savcılık yetkililerinin işini kolaylaştıracak her türlü bilgi olabilir.)

Konu: Bu kısımda şikayete konu olan olay hakkında kısaca bir veya iki cümlelik özet yazı bulunmalıdır.

Suçlar: Bu bölüm de genelde avukat tarafından doldurulur. Şikayete konu olan şey ile ilgili olarak ceza kanunlarındaki hangi maddelere denk geldiği bilgisi verilebilir. Zorunlu değildir.

Suç Tarihi: Bu kısımda işlenen suçun tarihi yazılır. Eğer suç başka bir tarihte işlenmiş ama öğrenilme zamanı başka bir tarih ise, bu kısmın etiketini Suç öğrenilme tarihi olarak da değiştirebilirsiniz.

Bundan sonraki kısımda da şikayet ile ilgili bildiğiniz her şeyi anlatabilir, sahip olduğunu delilleri sunabilirsiniz. Bu deliller olayla ilgili resimler veya evraklar şeklinde olabilirler. Şikayet dilekçesi eğer bir avukat marifetiyle veriliyorsa, dilekçe sonuna malum avukata ait vekaletname ve yine her durumda nüfus kağıdının fotokopisi de eklenmeli ve tarih yazılıp, imzalanmalıdır.

 

Şikayet dilekçesi verildikten sonra ne olur?

Şikayet dilekçesi savcılığa sunulduktan sonra, savcılık soruşturma aşamasına geçer ve verdiğiniz dilekçe bir soruşturma numarası alır. Soruşturmanızın durumunu bu numara ile öğrenip, kontrol edebilirsiniz. Soruşturmanız sonrasında eğer uygun görülürse, bir iddianame ile birlikte bir kovuşturma aşamasına (yani dava sürecine) geçme kararı verilir. Ardından mahkemeler başlar. Mahkeme sürecinin sonu da, gerekçeli karar ve kesinleşme şerhi ile biter. Eğer mahkemenin verdiği karara itiraz edilirse, dava bir başka boyuta taşınıp, yargıtay ve yeniden yargılanma şeklinde değişik bir hal alabilir.

Kısacası cumhuriyet başsavcılığına vereceğiniz dilekçe ile şikayette bulunmuş olursunuz. Dilekçeyi verdiğiniz anda bir dava başlamaz. Dava süreci, ancak savcının iddianame yazması ve iddianame'nin kabulü kararını vermesi ile mümkün olur. Bir kişiye veya kuruma direkt dava açmak için hukuk mahkemelerine dava dilekçesi sunmanız gerekir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Nasıl kilo verilir, Nasıl zayıflarım? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?