Boşanmış aileler nasıl para biriktirir?

Tek bir ebeveyn, tek maaşla bir eve ve aileye bakmak zorundadır. Para biriktirme yöntemlerinden nasıl faydalanacağınızı bilmek, ailen...

 

Tek bir ebeveyn, tek maaşla bir eve ve aileye bakmak zorundadır. Para biriktirme yöntemlerinden nasıl faydalanacağınızı bilmek, ailenizin ekonomisini geliştirecektir. Daha fazlası için okumaya devam edin. 

Öneriler

Önceliklerinizi belirleyin. Yalnız bir ebeveyn olarak sınırlı bütçeler belirlemeniz gerekmektedir. Hepsinden önce ailenizin ihtiyaçlarına odaklandığınızdan emin olun. Ailenizin yemek, barınma, çocuk bakımı ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra onlara karate dersleri, marka ürünler veyahut bir hafta sonu gezmesi ısmarlayabilirsiniz.

Mobilya, ev aletleri ve kıyafet alışverişlerinizi ikinci el mağazalardan yapmak yalnız bir ebeveyn olarak para biriktirmenin harika bir yoludur. Paranızı çoğaltmak için ikinci el mağazalarını takip edin.

Mümkün olduğu hep yürüyün ya da toplu taşıma araçlarını kullanın. Toplu taşıma araçlarının bulunmuş olduğu bir bölümde oturacak kadar şanslıysanız, benzin, sigorta ve araba bakım parasından kurtuldunuz demektir. Toplu taşıma sizin için bir seçenek değil ise, alışverişlerinize ve kısa mesafelere yürüyerek gidin.

Çocuklarınızı halka açık, para vermeden kaynakları kullanarak eğlendirin. Hikaye saatleri için kütüphaneye gidin, film kiralayın ya da gelecek haftalarda okumak için iyi kitaplar bulun. Oyun alanlarını kullanmak ya da yürüyüş yapmak için parklara da gidebilirsiniz.

 

Market ve manav alışverişlerinizi toptan yapın. Hemen kullanmayacağınız bozulabilecek malzemeleri dondurun ve bozulmayan ürünleri indirimdeyken stoklayın.

Dışarıda yalnızca ara sıra yiyin. Yemek hazırlamayı bir aile etkinliğine dönüştürün. Biraz müzik açın ve yemeğinizi hazırlarken beraber gününüzden konuşun. Çocuklarınızın denemek isteyecekleri tarifler bulmalarına yardım eden olun.

Bir kumbaranız olsun. Cebinde ya da çantasında fazladan bozuk parası olan kumbaraya atsın. Bir senede kaç para biriktirdiğinizi gözlemleyerek bunu aileniz için özel gezi ya da eşya satın almak için kullanın.

İpucu ve Uyarılar

Suçluluk duygusu yüzünden çocuğunuza para harcamamaya dikkat gösterin. Boşanma ve bunu izleyen bütün olaylar aileniz için çok zor olsa da bu duyguyu para ile kapatmaya çalışmak sizi hızla iktisadi sıkıntılar içine sokacaktır.

Yalnız bir ebeveyn olarak para biriktirmeye çalışırken, kredi kartlarına dikkatinizi açık tutun. Kredi kartı borçları yüksek faizlerle çok hızlı halde büyüyerek, daha sonrasında geri ödemeyi zorlaştırabilmektedir. Kredi kartlarını yalnızca aylık taksitlerini ödeyebileceğinizden emin olduğunuz alışverişler için kullanın.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan İstifa mektubu nasıl verilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?