Balıkçılık malzemeleri nelerdir?

Bu türdeki makinalarda misinanın sarılmasını sağlayan şafta sağa sola hareket eden bölümü bulunmaktadır. İçerisinde devir artırıcı bi...

 

Balıkların türlü metotlarla denizlerde, göllerde yahut akarsularda avlanmasına balıkçılık denir. Eski çağlardan beri şahısların balık avladıkları bilinmektedir.

Çıkrık Makina

Bu türdeki makinalarda misinanın sarılmasını sağlayan şafta sağa sola hareket eden bölümü bulunmaktadır. İçerisinde devir artırıcı bir sistem bulunmaktadır. Tuzlu ve tatlı su balıklarının büyüklerini yakalamak için kullanılmaktadır.

Kamışlar

GPS & Balık bulucu

Suni yemler

Misina

Kaşıklar

İpler

Şamandıra

Makina

Doğal yemler

Fly ürünler

Kamp Malzemeleri

İğne

Jig malzemeleri

Kepçe

Ağlar

Bot, motor, çanta, kutu, gözlük

Kurşun ( İskandil)

Yemin ileri atılması ile batmasını sağlayan malzemeye denir. Kullanım alanlarına göre değişiklik içermektedir. Çünkü suyun derinliği ve akıntı gücü her yerde benzer değildir.

Fırdöndü

Türlü renk ve boylarda olan, durgun bir gövde içerisinde telleri dışarı çıkan uçlarının bükülerek halka yapılmış olması ile oluşturulur. Kendi içinde dönebilir. Paslanmaz. Bu alet misinanın takım ile dolaşmasını engeller.

Misina

Naylon, perlon, microfiber, polyethylene, dakron ve teflo gibi çeşitleri bulunmaktadır. Sentetik ve kimyevi maddelerden yapılmıştır. Türlü ebat, renk ve sertlikleri bulunmaktadır. Küçük balık avları için tercih edilir. Misina bakımı için her şeyden önce tatlı suda yıkanıp sarılması gerekmektedir. Uzun zaman kullanılmayacaksa güneş almayan yerlerde saklanması gerekmektedir.

 

Zoka

Bir ucuna misina bir ucuna iğne bağlamak için deliği olacak biçimde kurşun dökülerek yapılmış olan malzemenin adıdır.

Makina

Makara kolunun çevrilmesiyle tutma, çekme, sürütme ve savurma gibi işlemleri yapan makineye denir. Sabit makaralı makina türü vardır. Bu da misinayı sarma teli vasıtasıyla saran, atan, çeken ve sürütme işlemini yapan, üzerinde yem kontrol sistemi ve fren sistemi bulunan makinalardır. Tuzlu ve tatlı su balık avlarında kullanılmaktadır. Çok büyük balıklar için geçerli değildir.

Örgü Misina

Örülerek yapılmış olan ve ana maddesi naylon, ipek ve pamuk karışımından oluşan misinalardır.

Son günlerde balık tutarken kullanılan malzemeler nelerdir? Bu malzemelerin özellikleri nedir?

Başlıca balıkçılık malzemeleri şunlardır:

Monofilament Misina

Şeffaf renkte ve türlü renk ve kalınlıkları mevcuttur. Tatlı ve tuzlu su balıkları avlamak için kullanılmaktadır. Sentetik maddelerden yapılmış misinalardır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Güney amerika kıtasında hangi ülkeler bulunur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?