Keçeden çanta nasıl yapılır?

İlk başta kalın keçeden 35-50cm ölçülerinde bir parça kesin. Bu kesilen keçe parçası çantanın iç tarafını oluşturacak. Çantanın kapağ...

 

Keçe ile herşey yapmanız mümkün! Çünkü çalışması ve temin edilmesi kolay olan bir malzeme. Süsler, bebekler, çiçekler yapabileceğiniz gibi keçeden çanta yapmanız da mümkün. Keçeden yapılmış çantaların hem kullanımı rahat aynı zamanda şık. Keçe çantada kalın ve ince keçe kullanabilirsiniz. İstediğiniz halde süslediğiniz el yapımı çantalar sizi daha şık gösterecektir. Evde kolayca yapabileceğiniz bu çantalar için pekçok model de var. Bu yazıda boncuklarla süslenmiş keçe çantanın nasıl yapıldığını anlatacağız. 

İlk başta kalın keçeden 35-50cm ölçülerinde bir parça kesin. Bu kesilen keçe parçası çantanın iç tarafını oluşturacak. Çantanın kapağı için ise 18-35cm ölçülerinde bir parça daha kesin. Çantanın iç cebi için ise 10-30cm ölçülerinde ince keçeden parça kesin. İç cebi kullanım alanlarına göre değişik boyutlarda da kesebilirsiniz. Keçe çantanın kulbu için de 3-30cm ölçülerinde bir parça kesin. Keçe çantanın hacimli durması için, iç yan bölgelerine yine kalın keçeden parçalar kesmeniz gerektiğini belirtelim. Bu parçaları keserken kullanıcağınız kalıbı ise, çantayı yapacağınız kalın keçeyi istediğiniz çanta halinde katlayarak çıkarabilirsiniz. Çantayı katladığınızda yanlarda oluşan biçimi kağıt üstüne çizin ve kesip kalıbını çıkarın. Çıkardığınız kalıpla çanta yaparken kullandığınız kalın keçeden iki parça kesin. Bu parçalar çantanın hacimli durmasını sağlayacaktır. Bu parçaları hazırladıktan sonra iç cebin yan dikişlerini yapın. Bu dikim esnasında yan cebi çantaya dikmek için iç cebin üst bölümünde 2 cm'lik bir açıklık bırakın. Çantanın kapağı için daha önce kestiğiniz keçenin bir kenarını 2 cm kalınlığında katlayıp makinada dikin. Tüm parçaları hazırladıktan sonra öncelikle çantanın iç cebini dikin. İç cebi çantanın içi olacak. Kalın keçenin üstüne üstte 5 cm bırakarak dikin. Daha sonrasında kapak için hazırladığınız parçayı kalın keçenin üstüne 6cm aşağıdan olabilecek biçimde dikiş makinası ile dikin. Çantaya hacim vermek için hazırladığınız parçaları kalın iplik ile yorgan dikişi yaparak çantanın yanlarına dikin. Dikim işlemi bitince, çantanın kapağına iki mıknatısı belli aralıklar ile yapıştırın. Diğer mıknatısları çantanın iç bölümünde münasip yerlere yapıştırın. Çantanın süslemesi için hazırladığınız kulpu ikiye katlayıp uçlarına kesikler atın. Boncukları kestiğiniz bu uçlara dikin. İstediğinize göre çantanın üzerine veyahut kenarına hazırladığınız bu kulpu dikin. Tercih ederseniz çantanızın üstünü türlü boncuk veya yapıştırmalar ile de süsleyebilirsiniz. 

 

Keçeden Boncuklu Çanta Yapımı

Malzemeler:

İki adet küçük mıknatıs

Dikiş makinası

İplik

Makas

Çizim sabunu

İğne

İstenen renkte kalın ve ince keçe

Türlü boyutlarda boncuk

Yapılışı:

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Litografi tekniği adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?