Astronomi ve uzay bilimleri mezunları ne iş yapar?

Bu parça içinde güneş, yıldız, ay ve diğer galaksiler başta olmak üzere uzayda bulunan varlıkların yapısı, analizi ve keşfi için türl...

 

Dünyada uzun zamandır eğitimi verilen ve türkiyede de son zamanlarda lisans seviyesinde eğitim vermeye başlayan Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü, evrende var olan gök cisimlerini inceleyen ve bunu yapmak için gereken olan hava araçlarını belirleyen personeller yetiştirmek için kurulmuştur. 

Bu parça içinde güneş, yıldız, ay ve diğer galaksiler başta olmak üzere uzayda bulunan varlıkların yapısı, analizi ve keşfi için türlü teorik ve kolay dersler bulunur. Bu kısım, üniversitelerin Fen Fakülteleri içinde eğitim vermektedir. Bölümün toplam eğitim süresi 4 senedir. 

Bu bölümünden mezun olanlar yeni düzenleme ile pedagojik formasyon sertifikası alarak liselerde Matematik, Fizik gibi branşlarda öğretmenlik yapabilir. Bununla beraber bölümünden mezun olanlar, bu alanla ilgili meslek liselerinde Astronomi öğretmenliği görevlerinde bulunabilir. 

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü mezunu olan kimselerin istihdam alanı yurt içerisinde ve yurt dışında hayli geniştir. Bu bölümünü bitirmiş kişiler çoğu zaman kariyerlerine yurt dışında devam eder. Bölümün mezunlarına Türkiye'de sunduğu iş imkanlarının başında Meteoroloji Müdürlüğü ve bu kuruma bağlı birimler yer alır. Hava raporlarnın hazırlanması, hava tahminlerinin yapılmış olması, görülmesi bekleniyor olan hava olaylarının tespiti gibi görevlerde bulunan bölümünden mezun olanlar devlet memuru statüsünde görev alır ve bu kadrolara KPSS ile kadrolu ya da sözleşmeli olarak atanır. 

 

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünü bitirmiş olan kişiler 'Astronom' ünvanını alır. Astronemetri ve Astrofizik gibi iki anabilim dalı bulunan bölümün gayesi, evrende bulunan maddelerin konumlarını ve özelliklerini belirlemektir. Bu bölümünü bitirmiş kişiler, Türkiye'de son devirlerde gelişim gösteren uydu ve haberleşme çalışmalarının yapıldığı kurumlarda görev yapabilir. İlgili kurumlarda görev alarak telsiz haberleşme cihazlarının koordinatörlüğü ya da uydu gibi alanlarda çalışan bölümünü bitirmiş kişiler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kadrolarında önemli görevlerde bulunabilmektedir. 

Astronomi ve Uzay Bilimleri Mezunları master ve doktora eğitimi ile üniversitelerin akademik kadrolarında görev alabilir. Bölümün yurt dışında çok iş imkanının olması, bu eğitimleri alan kimselerin kariyerlerine ABD başta olmak üzere çokca ülkede devam etmesini sağlamaktadır. ABD'de bulunan NASA, Astronomi ve Uzay Bilimleri mezunlarının hayalini kurduğu ve çalışmak istediği kurumların başında gelir 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kimya mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?