Oltaya yem nasıl takılır?

Bunu engellemek adına öncelikle oltaya yem takma işlemini yapmadan önce hangi tarz yemin kullanılacağına karar verilmeli. Yakın zaman...

 

Balıkçılık konusunda bilinmesi gerekli olan şeylerin başında, oltaya yem takma konusu gelir. Çünkü düşünülenin tersine yem oltaya dikkatli biçimde takılmazsa, suya atılır atılmaz iğneden çıkacak ve bunun ardından da balıklar oltaya gelemeyecektir.

Bunu engellemek adına öncelikle oltaya yem takma işlemini yapmadan önce hangi tarz yemin kullanılacağına karar verilmeli. Yakın zamanımızda canlı yemler kullanılacağı zaman bunların oltaya takılmadan önce mümkün olduğu kadar soğuk yerlerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise canlı yemin genel açıdan yumuşayabilmesi. Yumuşayacak yem iğneden çok kolay bir biçimde ayrılır. Balık avlamaya gidilmeden önce yem buzdolabı içerisinde bekletilmeli, daha devamındaysa teknenin gölge alanlarına koyulmalıdır. Canlı yemlerin her biri, değişik balıklar için kullanılmaktadır. Dolaylı olarak hangi balık avlanacaksa, bu balığa göre yem kullanılması gerekecektir. Pek çok birey balık avlarken boru kurdu kullanmayı düşünür.

Yemciden alındığı halde oltaya yem takma işlemi yapılmadan önce kurt iğnenin büyüklüğüne bağlı olarak kesilmelidir. Kesimden sonra kurt ucundan başlamak suretiyle iğneye takılır. Kurdun baş bölümünün iğnenin ucundan sallanacak halde dışarı kalması gerekmektir. Böylelikle suyun içinde sürekli bir şekilde hareket edecek ve balıkların da dikkatini çekecektir. Bunun yanı sıra diğer bir canlı balık yemi, sardalyadır. Uç bölümden başlamak suretiyle iğnenin içerisinden geçtiği bu yem özel olarak ta kefal ve levrek avlanmasında pek güzel sonuçlar vermektedir.

 

Yem olarak karidesgiller kullanılmak istendiği zaman ise iğne kuyruktan başa doğru geçirilmelidir. Lakin bu şekil oltaya yem takma işleminde dikkatli olunması gerekli olan çok önemli şey, iğne ucunu açıkta bırakmaktır. Canlı yemler için kullanılacak iğnelerin muhakkak kalın telli olmaması gerekmektedir. Yem olarak tüm ölü yem kullanılacak ise bunu yapmak için iğne balığın ağzından sokulmalı, sonrasında solungaç kapağının altından çıkartılıp yan çevrilmelidir. Bunun ardından da balığın sırt etine saplanıp uç diğer yandan çıkartılmalıdır. Bu vesileyle balık yemi gördüğü zaman tamamını yemek isteyecek ve iğneye çok çok kolay bir biçimde takılacaktır. Yaprak yemler ise kuyruk tarafından takılmaya başlanmalı ve her defasında bir kere döndürülüp tekrardan iğneye saplanmalıdır. En son yapılacak saplama işlemi sonrasındaysa yemin parlak bölümünün iğnenin ucunda kalması gerekmektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Oltaya balık geldiği nasıl anlaşılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?