Büyük balıklar nasıl temizlenir?

Büyük balıkları temizlemek için balığın rahat kesilebilmesini sağlayan keskin bir bıçak, düz zemin ve bir süzgeç gerekir. Balığınızın...

 

Denizlerimizin incisi olan balıklar herkesin her hafta yemesi gerekli olan çok önemli besinlerden biridir. Balıkta vücudumuzun ihtiyacı olan omega 5, omega 6, fosfor vb. bir çok vitamin bulunur. Bilhassa çocukların beden ve zihin gelişimi açısından bolca balık tüketmesi gerekir. Çoğu zaman pek çoğumuzun temizlemekten çekindiği levrek, çipura, alabalık gibi balıkları ya temizlettiririz veya restoranlarda yemeyi tercih ederiz. Lakin her ikisini de yapma imkanı olmayan balık severler için büyük balık nasıl temizlenir probleminin çözümü esasen çok basittir.

Büyük balıkları temizlemek için balığın rahat kesilebilmesini sağlayan keskin bir bıçak, düz zemin ve bir süzgeç gerekir. Balığınızın pullarını bıçak ile kazıyarak temizleyebilirsiniz. Eğer balığınızın derisi çok kalınsa bıçakla derinin baş bölümünden ufak bir kesik açın ve deriyi oradan sıyırarak çıkarın. Balığınız derilerinden ve pullarından kurtulduktan sonra iç organlarını temizleyin. Genel olarak tüm balıkların iç organları karınlarındadır. Balığın kafasına sağ ve soldan iki kesik atın ve bu kesikten karnını takip ederek kuyruğuna kadar yarın ve buradaki bütün organları temizleyin. Organların daha gerisindeki, kan pıhtılarını barındıran tabakayı da kesin ve içerisindeki siyah kanı temizce yıkayın. Bu safhada balığın çok temiz olması gerekmektedir. Çünkü yerken ağızda acımsı bir tat bırakabilir. Yapacağınız yemeğe göre balıkları dilimleyin ve yıkayın. Dilimleri süzgece alın ve kurumalarını bekleyin. Kuruyan balıklarınız yemek yapmanız için hazırdır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kalamar sosu nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?