Çin iğnesi nasıl yapılır?

Evinizde Çin iğnesi nakışını denemek istiyor iseniz her şeyden önce malzemeleri hazırlayın. Bunu yapmak için dikiş malzemeleriniz, tü...

 

Çin iğnesi tekniğinin, işleme teknikleri içerisinde önemli görülen bir yeri vardır. Adından da anlaşılacağı gibi çin iğnesi ilk defa Çinliler tarafından uygulanmıştır.18. ve 19. yüzyıllarda da Türk işlemeleri arasında görülür.

Bunlara dikkat edin!

İğne batış yerlerinin belli olmaması için ince ve uzun iğne kullanın.

İşlemede az büklümlü iplik tercih ediln.

Kumaş ile iplik kalınlıkları orantılı olsun.

İplikleri uzunlu kısalı birbirinin içine girerek kaynaşacak halde uygulayın.

İşleme kumaşını gergin tutun.

Gölgeli Çin iğnesi,

Fantezi Çin iğnesi

Düz Çin iğnesi

Evinizde Çin iğnesi nakışını denemek istiyor iseniz her şeyden önce malzemeleri hazırlayın. Bunu yapmak için dikiş malzemeleriniz, türlü iplikler, kasnak, renk kartelası, nakış makası, kasnak bezi, türlü kumaşlar, kartpostallar, desen kitapları, parşömen kağıdı edinin. Dokuması düzgün ve sık, tek renk tüm kumaşlar kullanmanız daha yararlı olabilecektir. İnce kumaşlar üstüne uygulanırken kumaşın altı desteklenmelidir. Farklı iplikler de kumaş özelliği dikkate alınmak suretiyle nakışta kullanılabilmektedir. Çin iğnesi desende fazla sınır getirmez. Seçiminizi tabiattan ve bütün objelerden yana kullanabilirsiniz. Lakin kumaşınızın özelliğine münasip desen ve kompozisyon seçmelisiniz. Gölgeli Çin iğnesinde, sitilizasyona gidilmez, gerçekçi anlatım tercih edilmelidir. Doğadaki figürleri gördüğümüz renkleriyle, ışığıyla,gölgesiyle uygulamalıyız. Nakışa resim gibi anlatım kazandırmalıyız. Çin iğnesinde renk özelliği geniş ve etkili kullanılmaktadır. Genelde düz Çin iğnesinde tek renk, gölgeli Çin iğnesinde tabiattaki tüm renkler, fantazi Çin iğnesinde desenin bazı yerlerine gölge verilerek desen uygulanmaktadır. Desen tercihinde eski işlemelerden, hayvanlardan, tabiattan, kumaş yahut kağıt üstüne basılı desenlerden yararlanılır. Bütün bu motifler yastıklarda, türlü örtülerde, panolarda, oda takımlarında, kitap ve albüm kapaklarında, çocuk odası takımlarında,a bajur kaplamada, giyim süslemelerinde, fularlarda, yatak örtülerinde, şallarda, yemek takımlarında, çanta ve ayakkabılarda, çay peçetelerinde kullanılabilmektedir. Çin iğnesinde kullanılan kumaş çeşitleri ise şunlardır; krep jorjet, saten, tela, terilen, ödemiş ipeği, patiska, yerli dokumalar, keten, tafta, kadife, organzedir. Elde Çin iğnesinde kullanılan iplikler; koton, muline, yün, orlon, çamaşır ipeği, floştur.

 

Üç tür Çin iğnesi uygulaması vardır:

Çin iğnesi renkli ipliklerle açıkça resim yapmaktır. Renklerin ahenkli görüntüsü, düzeni ve sanatsallığı ile Çin iğnesi tekniği bugünümüze kadar gelmiştir. Bu teknikle, türlü renlkler bir araya getirilerek, göze güzel görünen estetik ürünler oluşturulur. Rengarenk iplerin birbiri arasına girmesi, kaynaşması işlemi de diyebiliriz. Genel tanımı ise şöyle: Türlü yüzeyler üstüne tek renk ya da renkli ipliklerle kasnakta, desen yüzeyinin tamamı yahut bir kısmı kapatılarak düz yüzey oluşturan, o yüzden de boyanmış hissi veren bir işleme tekniği.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Dikiş nasıl dikilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?