Roman nasıl kurgulanır?

Roman yazımındaki 3 önemli faktör biri birinden ayrılmaz bir bütündür. İyi okunan bir roman için bu üç faktör en iyi biçimde yazılmal...

 

Hayal dünyasını veyahut yaşanılan gerçek bir olayı hikayeleştirerek düzgün kurgusal yapı altında kitlelere ulaştırmanın en etkili yollarından birisidir roman. Kitap yazmak herkesin de bildiği üzere çok zor bir iştir. Oluşturulacak ana hikayenin yanında ek olarak hayli disiplin gerektirir. Yazıma geçince lazım olan disiplinin yanında, karakter oluşturma, konuda geçen zaman, mekan ile ilgili yoğun araştırma ve roman kurgusu gayet önemli kavramlardır. Okuyucuyu bire bir etkileyen ve bir kitabın okunmasındaki en büyük etkenlerdir. Peki roman nasıl kurgulanır?

Roman yazımındaki 3 önemli faktör biri birinden ayrılmaz bir bütündür. İyi okunan bir roman için bu üç faktör en iyi biçimde yazılmalıdır

Roman üretmek ve okuyucu kazanmaktaki en ehemmiyetli etkenlerden biri ise karakter üretmektir. Çünkü konu ne olursa olsun karakterler romanı okutur. Ama hikayedeki zayıf bir karakter analizi romanı okutmayabilir. Karakterleri yazarken hikayedeki dünyaya karakterlerin gözünden bakmaya özen gösterilmelidir. En yakın arkadaşınız gibi onların dünyasına girmelisiniz.

Kitap yazacak kişinin hepsinden önce yazacağı konuyla ilgili derin bir bilgiye sahip olması gerekir. bilhassa romanın geçtiği zaman ve var ise gerçek karakterlerle ilgili uzunca bir araştırma yapmalıdır. Okuyucunun kafasında asla açık bırakmamalıdır. Bunların sonrasında yazma konusunda bilgiye sahip olmalıdır. Bu da çok okumaktan geçmektedir. Çoğu zaman yazılacak kitaptaki anlatım biçimi( karakter mi anlatacak yoksa yazar mı anlatacak hikayeyi) okunulan kitaplardan esinlenerek biçimlenir.

 

Diğer bir faktör romanın kurgusudur. Asıl okuyucuyu meraklandıracak kitabı diğer faktörler dahilinde okumaya teşvik edecek bir faktördür. Bazen kurguyu önceleri belirlemeden yazan yazarlar vardır. Bu gayet zor bir iştir hikaye ortalarında sonlarında karışıklığa neden olabilir. Hikaye kafamızda taslak olarak bittiği zaman, bütün olayları sahne sahne kurgulamamız gerekir. Bu planlar not alınmak suretiyle daha sonrasında hikayenin ilgili tarafında kullanılmaktadır. Mesela hikaye geçmişten başlayıp diğer kısımlarında bugünümüze dönebilir, ara anlatımla da tekrar geçmişe dönüp okuyucuyu heyecanlandırabilir. Veyahut son yıllarda bir olaydan başlayıp geçmişe dönülebilir. Bütün bu geçişlere ve merak ettiren unsurlar kurguyu oluştururlar. Bu taslaklarda yazılacak romanın başı ve sonu muhakkak belirlenmelidir. Orta kısımlara istenildiğinde ekleme çıkarma yapılabilmektedir.

Bir romanın okunmasını sağlayan 3 ana öğe vardır. Bunlar hikaye, karakterler ve kurgudur. Bazı dönemlerde karakterler hikayeyi yaratırlar, bazı dönemlerde ise hikayeler karakterler yaratır. Yaratacağınız hikaye okuyucuyu içine alan, kendinden bir şeyler bulduran hikayeler olmalıdır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kedilere karma aşı nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?