Erdek'te nerelerde denize girilir?

Diğer seçenekleri sıralamak gerekirse;...

 

Erdek, Balıkesir iline bağlı bir tatil merkezidir. Kapıdağ yarımadasında Erdek körfezinde yer bulan ilçe ülkemizin ilk tatil beldelerinden birisidir. Çok temiz denizi antik kentleri, açık hava müzesi ve pırıl pırıl kumsalları ile tam bir turizm merkezidir. Sayfiyeciliğin yeni yeni başladığı senelerde İstanbul' a ve Bursa' ya yakın olması nedeni ile yüksek gelirli kitlenin kalabalıktan uzak sessiz, tenha bir yerde tatil yapma isteğine ev sahipliği yapmıştır. Erdek Balıkesir' e 107, Bursa' ya ise 117 Km. Uzaklıktadır. İlçenin kendi güzelliklerinin yanısıra etrafında bulunan köyler de doğal güzellikler yönünden Erdek' ten geri kalmıyorlar. Lakin Erdek' in popülerliği çevrede bir başka tatil seçeneği oluşmasına engel olmuş. Erdek' e gittiğinizde kesinlikle çevre köylere de uğrayıp sıcak insanlara bir merhaba demelisiniz.

Diğer seçenekleri sıralamak gerekirse;

Erdek merkezinde denize raharça girebilirsiniz lakin özel olarak haziran- ağustos arasında merkez çok kalabalık oluyor. Tabi ki Erdek' de denize girmek için tek seçenek ilçe merkezi değil.

Çuğra Plajı; Çuğra plajında daha fazla oteller ve diğer konaklama tesisleri bulunur. Çoğu zaman yazlığı olmayan bir hafta veya on günlüğüne gelen tatilcilerin seçimi Çuğra' dır. Çuğra, Erdek' in en meşhur ve tatilcilerin en fazla tercih ettiği plajıdır. Çuğra plajının olağanüstü manzarasının nedeni Kapıdağ' dır. Kurbağalı plajında olduğu gibi Çuğra plajında da yürüyüş ve bisiklet için ayrılmış çevresi palmiye ağaçları ile çevrili bir kısım vardır.

 

Kurbağalı Plajı; Kurbağalı Plajı yemyeşil doğasıyla güler yüzlü insanları ile rengarenk bir plajdır. Sahilin hemen önünde bulunan yürüme parkuru hem spor yapmak isteyen aynı zamanda manzaranın keyfini çıkartmak isteyen tatilciler için biçilmiş kaftandır. Gölgeleri ile yazın sıcak günlerini tatilciler için ferahlatan ağaçlar ek olarak huzur da vermektedir.

Dalyan; Dalyan, yarımadanın doğusunda yer alır. Tatlısu' dan sonra bu bölgenin en gelişmiş turizm beldesidir. Sessizliği için revaçtadır.

Turanlar Köyü; Mavi ile yeşilin iç içe girdiği bakir bir sahile sahiptir. Diğer sahil seçeneklerine göre daha az gelişmiş olmasına karşın kiralık evler ve pansiyonşlar bulabileceğiniz bir yerdir.

Narlı Köyü; Yine Erdek gibi doğal kumsala sahiptir. Daha fazla yazlık evlerin bulundu bölüm yaz mevsimindeki aylarda hem yazlıkçıların aynı zamanda tatilcilerin gelmesi ile kalabalık olur. Büyük bir iskeleye sahip olan Narlı Köyü balık tutmak isteyenler içerisinde ayrı bir yere sahiptir.

Ocaklar Beldesi; Son 5-10 yıldır popülerleşen Ocaklar Beldesi de Erdek sahili gibi pırıl pırıl doğal kumsallara sahiptir. En ehemmiyetli özelliği sessizliğidir. Kalabalıktan ve gürültüden kaçan, gayesi gece eğlencesi değil de sessiz sakin bir tatil olan kişiler ve denizinin sığ olması nedeni ile çocuklu aileler tarafından tercih edilir. Münasip rüzgarı ile sörf yapmaya da elverişli bir yerdir. 

 

Karşıyaka; Erdek' in en büyük yerleşim yeri olmasına karşın turistik açıdan nerdeyse hiç gelişmemiştir. İlle de konaklayacağım diyorsanız Dalyan' a gidip gelmeyi göze almalısınız.

Tatlısu Köyü; Deniz ve antik kalıntıların birlikte olduğu güzel beldedir. Adını köyün tam ortasında bulunan çeşmeden akan bol mineralli sudan almaktadır. Bu su yörede çok popüler olup kilometrelerce uzaktan yalnızca suyu içmeye gelenler vardır.

İlhanlar Köyü; Erdek etrafında konaklama şansınızın en düşük olduğu yerdir. Ama günü birlik gidip sessiz sakin bir gün geçirmek isteyenler için bir başka seçenektir.

Ormanlı Köyü; Erdek' e en uzak köydür. Doğayla başbaşa kalmak istiyor iseniz tam size göre bir yerdir. Deniz suyu diğer yerlere göre daha soğuktur. Konaklamak için pansiyon seçeneğiniz vardır.

Sonuç olarak eğer ülkemizin için bir sayfiye tarihi yazılacak olsa bu kitapta pek önemli bir yere sahip olacak Erdek' i muhakkak görmelisiniz. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Motosikletle uzun yola nasıl çıkılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?