Yeşil çay yemeklerde nasıl kullanılır?

Genel olarak zayıflatmaya yardım eden olması ile bilinen yeşil çay gayet fazla tüketilen bir çay çeşididir. Soğuk çaylarda sıkça kull...

 

Genel olarak zayıflatmaya yardım eden olması ile bilinen yeşil çay gayet fazla tüketilen bir çay çeşididir. Soğuk çaylarda sıkça kullanılan yeşil çay benzer zamanda tatlı, şerbet, sos, kek ve pastalarda da türlü şekillerde kullanılabilmektedir.

Toz biçimine getirilmiş yeşil çay yaprakları, cheesecake dolgu malezemesine katılmak suretiyle da kullanılabilmektedir. Genellikle de limonlu cheesecake ile beraber kullanıldığın hayli güzel tat ortaya çıkacaktır.

Soğuk çay yapımı için limon, kabuk tarçın ve taze nane yaprakları ile kaynamış suya kuru yeşil çay katılıp buzdolabı içinde soğutulabilir. Bunu yaparken taze nanenin fazla kullanmamasında yarar vardır. Fazla kullanılmış olduğu halde ishal yapıcı etki yaratır.

Kek tarifinde olduğu gibi, kurabiye hamuruna da kurutulup toz biçimine getirilen yeşil çay katılabilir.

Hassaten kakaolu keklerde kullanılması için kurutulmuş yeşil çay yaprakları ufalanıp un aline getirilerek kek karışımına eklenebilir.

Vanilyalı pudinglerde de kullanılabilmektedir. Bunu yapmak için normal biçimde demlenen yeşil çayın kaynayan puding karışımına eklenmesi yeterlidir.

Çok hafif tatlı olan elma tatlısında kullanılması için, elmaları demlenen şekerli sıcak yeşil çayda bekletilmesi yeterlidir.

Hepsinden önce çaya alternatif olan yeşil çay, sallama paket durumunda kahvelerin içine konulabilir ve hayli güzel, aromalı bir kahve tadı elde edilir.

 

Ev yapımı dodurmalarda da yeşil çay kullanılabilmektedir. Toz durumuna getirilmiş yeşil çay kullanabilir. Ama taze yeşil çay yaprağı kullanılmış olduğu durumda güzel bi yeşil renk verecektir.

Mousse (mus) yaparken çok kullanılmayan lakin kullanılmış olduğu durumda hayli güzel aroma bırakan yeşil çay, az ölçüde eklenebilir. Örnek verirsek 4 gr. kadar kullanılması yeterli olabilecektir.

Son olarak çikolatalı ıslak keklere alternatif olarak yeşil çaylı ıslak kek yapılabilmektedir. Bunun iki yöntemi vardır. Birincisi vanilyalı kek üstüne şeker ve suyla kaynatılıp hazırlanan yeşil çay şerbeti dökülebilir. İkinci olarak taze yeşil çay yapraklarının rondodan geçirilip şeker ve süt ile pişirilmesi ile hazırlanan yeşil çay sosu, kekin üstüne dökülebilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Karagöz nasıl bir balıktır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?