Çin çayı nasıl yapılır?

Çoğu işlerini geleneklerine münasip olarak yerine getiren Çinliler için çay sunumu da çok önemlidir. Mükemmelliği ifade eden “Gongfu”...

 

Değişik kültürlerde değişik demleme şekilleriyle hazırlanan çay, özel olarak Çin kültüründe pek önemli bir yere sahiptir. Çin’de çok eski dönemlerden beri şifa amaçlı kullanılan çay, çok yoğun kullanılmış olduğu için bir zaman sonra günlük bir içecek biçimine gelmiştir. Özel teknikle hazırlanan ve Çin çayı adı verilen çay türü ise sağlığa yararlarından ötürü son yıllarda popülerliğini gittikçe arttırmaktadır.

Çin Çayı Nasıl Yapılır?

Daha sonrasında tabanını kaplayacak halde demliğe çay yaprakları koyulur.

Çin çayı hazırlanmadan önce demliğin ve bardakların sıcak su ile çalkalanması gerekmektedir. Bu hem ısıtma aynı zamanda ön temizlik amaçlı yapılmaktadır. Demliğin olabildiği miktardai olabildiği ölçüde küçük olmasına, takriben olarak 200 ml hacminde su almasına özen gösterilmelidir.

Daha sonrasında demlik tekrar sıcak suyla doldurulur ve 1 dakika beklenince çay içilmeye hazırdır.

İsteğe göre çay bal yahut şeker ile tatlandırılabilir.

Puerh ve oolong çayları benzer biçimde defalarca demlenebilir fakat her demlemede bir önceki demleme süresine 15 saniyelik bir ekleme yapılmış olması gerekmektedir.

Dibi çay dolu olan demlik kaynatılıp bir zaman soğutulmuş suyla doldurulur. Demliğe doldurulan su kısa zaman içinde boşaltılmalıdır. Şurada amaç yaprakların demlenmeye kullanıma hazır duruma getirilmesidir.

 

Demlenen çay demlikten fincanlara değil de çay sürahisine alınır. Çay demlikten en direkt fincanlara alınırsa çayın aroması fincanlarda değişiklik gösterebilir. Bu nedenle çay aromasının sabit olması için çay her şeyden önce ayrı bir sürahiye alınmalı ve servisi buradan fincanlara yapılmalıdır.

Çoğu işlerini geleneklerine münasip olarak yerine getiren Çinliler için çay sunumu da çok önemlidir. Mükemmelliği ifade eden “Gongfu” kavramıyla ifade edilen çay sunumunda Çinliler içine su doldurulan ızgaralı bir tepsi, takriben 200 ml hacminde özel demlik, takriben 50 ml hacminde çay fincanları ve çay sürahisi gibi özel gereçler kullanırlar.

Çin çayı hazırlanması için kullanılan çaylar da özeldir. Yaprak biçiminde olan bu çaylar özellikle yetiştirilirler. Çin çayı hazırlanması için kullanılan çaylar puerh ve oolong adıyla anılan çay çeşitleridir. Bu çayların en ehemmiyetli özellikleri 7 defaya kadar tekrar tekrar demlenip kullanılabilmeleridir. Bu çaylar dışında yeşil çay ile de çin çayı hazırlanabilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Kabak nasıl oyulur ? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?