Soğuk çay nasıl yapılır?

Soğuk çay yapımını her şeyden önce çay demlenerek başlanır. Bunu yapmak için taze çay demlenebileceği gibi kahvaltıdan kalan çay da k...

 

Yaz aylarının ferahlatıcı içeceklerinden birisi de soğuk çaydır. Piyasada çok markanın hazır soğuk çayları satılmasına karşın, soğuk çay evde de kolaylıkla yapılabilmektedir. Ek olarak evde yapılmış olan soğuk çayın içeriğini damak tadına göre dilendiği gibi değiştirilebilir değişik aromalı soğuk çaylar elde edilebilmektedir. Buna ek olarak evde hazırlanan soğuk çayın içinde glikoz şurubu gibi sağlık için sakıncalı maddeler de yer almadığından ötürü rahatlıkla tüketilebilmektedir. Şimdi, soğuk çayın nasıl yapıldığına bir göz atalım.

Yapılışı

Soğuk çay yapımını her şeyden önce çay demlenerek başlanır. Bunu yapmak için taze çay demlenebileceği gibi kahvaltıdan kalan çay da kullanılabilmektedir. Takribî 1 su bardağı kadar demlenmiş çay geniş bir kaba alınır. Çay koyulduktan sonra üstüne yarım bardak limonun suyu eklenmektedir. Sonra da yarım su bardağı toz şeker ve 1 bardak şeftali suyu da eklenmek suretiyle karışım karıştırılır. Toz şeker isteğe göre arttırılıp azaltılabilir veya toz şeker yerine bal kullanılabilmektedir. Son olarak karışıma 1 litre su eklenmek suretiyle güzelce karıştırılır. Daha yoğun bir şeftali tadı için karışım içine bir adet şeftali dilimlenerek atılır ve karışım soğuması için buzdolabına koyulur.

Buzdolabı içinde soğuyan soğuk çayın servisinde ise bardağa birkaç buz küpü koyulur ve bardak kenarı limon dilimi ve taze nane ile süslenir.

 

İsteğe göre bergomat aromalı çay kullanılarak, bergomat aromalı soğuk çay da elde edilebilmektedir. Yine karışıma şeftali suyu ve limonun suyu eklenmesi de damak tadına göre değişebilir.

Soğuk Çay Nasıl Yapılır?

Malzemeler

1 su bardağı kadar demlenmiş çay, 1 su bardağı şeftali suyu, 1/2 bardak limonun suyu, 1 litre su, 1/2 su bardağı toz şeker, 1 adet limon, 1 adet şeftali, nane, buz

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Soğuk kahve nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?