Tulum peyniri nasıl saklanır?

Kahvaltının kralı kimdir sorusunun nerede ise herkes için ilk cevabı peynirdir. Peynirsiz kahvaltı, yarım kalır, eksiktir. Tadındaki ...

 

Kahvaltının kralı kimdir sorusunun nerede ise herkes için ilk cevabı peynirdir. Peynirsiz kahvaltı, yarım kalır, eksiktir. Tadındaki yoğunluk, türü, sürülebilirliği, tuz miktarı gibi özellikleriyle biri birinden ayrılan türlü peynirler değişik damak tadlarına hitap etmektedir. Sofraları süsleyen, tadıyla klasikleşmiş peynir türlerinin yapılışlarındaki farklılıklardan kaynaklı olarak saklama koşulları da değişiklik göstermektedir. Bunların tümünü bilmek, doğru uygulamalarla hem taze peynirler tüketmek, aynı zamanda ekonomi yapmak mümkündür.

Tulum peynirinin doğru saklama şekli nasıldır?

Eğer daha uzun bir zaman saklamanız gerekli olan ölçüde tulum peyniriniz var ise bu peynirin nemden uzak tutulması birinci kuraldır. Nemlenmemiş peynir uzun zaman tazeliğiyle kalacaktır.

Tulum peyniri çoğunlukla kalıp durumunda satılır. Eğer tulum peynirini kalıp durumunda alırsanız bir parçasını keserek hava almayan bir kahvaltı kabına koyabilirsiniz. Kullanabileceğiniz kabın havası alınıp kilitlenebilir özellikte olmasına özenli olun.

Saklamak istediğiniz peyniri temiz, pamuklu bir bez bularak bu bezle sarın. Bundan dolayı peyniri nemden, rutubetten uzak tutmuş olursunuz. Benzer zamanda pamuklu bez, peynirin hava almasını sağlayacağı için küflenmesini engelleyecektir. Bunlarla birlikte tulum peyniri sararmayacak, kurumayacaktır. Beze sardığınız tulum peynirini en son olarak naylon poşete yahut saklama kabına yerleştirin.

 

Kısa zamanda tüketeceğiniz tulum peynirini saklama kabında tazeliğini kaybetmeden saklamanız sağlıklı tercihtir.

Tulum peyniri yapısı itibarı ile tuzlu bir peynirdir ve bu özelliğinden ötürü tüketicisine, uzun zaman dayanma kolaylığı sağlamaktadır. Tabii ki doğru bir biçimde saklanarak bu mümkün olur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Parmesan peyniri nasıl saklanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?