Dil peyniri nasıl saklanır?

Tuzsuz, kolay bir biçimde liflerine ayrılma özelliği olan, süt tadının kolay bir biçimde hissedildiği, taze olarak tüketilen bir peyn...

 

Tuzsuz, kolay bir biçimde liflerine ayrılma özelliği olan, süt tadının kolay bir biçimde hissedildiği, taze olarak tüketilen bir peynir çeşidi olan dil peyniri özel olarak keçi peyniri gibi keskin peynir tadlarından hoşlanmayanlar için tercih nedenidir. Pizza yaparken çok sık kullanılan bir peynirdir.

Dil peynirini nasıl saklamalı?

Birkaç gün içerisinde bir kez bezin nemlenip nemlenmediğini kontrol etmelisiniz. Bezin nemlendiğini fark ederseniz kuru bir bezle değiştirmelisiniz.

Bu biçimde muhafaza ettiğiniz dil peynirini bir hafta yahut 10 gün içerisinde tüketmeye özenli olun. Bu sürenin aşımında artık peyniriniz eski tazeliğinde olmayacaktır.

Bu biçimde dil peyniriniz eskiye bir nebze daha uzun zaman taze kalacaktır. Lakin unutmayın ki dil peynirini; hem tuzsuz, aynı zamanda yumuşak olması nedeni ile sert peynirler kadar uzun zaman saklamanız mümkün olmayacaktır.

İnce pamuklu bir beze sardığınız dil peynirini hava almama özelliği olan, daha doğrusu havasını alarak kapatabileceğiniz bir saklama kabına koyun.

Eğer saklamanız gerekli olan dil peyniriniz var ise bunu buzdolabının hava alan bir bölmesinde saklamalısınız. Dil peynirini saklama kabına koymadan önce temiz, pamuklu bir beze sarın. Bezin fazla kalın olmamasına özenli olun.

En doğrusu tüketileceği kadar alınması, bittikçe tekrar satın alınmasıdır.

Dil peynirinin içerisinde nerdeyse hiç tuz yok gibidir. Bu özelliğinden kaynaklı olarak da uzun ömürlü bir peynir değildir.

Dil peyniri yapımı safhasında koyun sütü kullanılmaktadır. Yapısı itibarı ile kaşar peynirinden daha yumuşaktır ve hayli tuzsuzdur. Buna ek olarak içerisinde hiç tuz olmadığı anlamına gelmez. Bu bilgi doğrultusunda tüketilmelidir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Dil peyniri nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?