Silikon kek kalıbı nasıl kullanılır?

Silikon kek kalıbı narin bir yapıya sahiptir. Bu neden ile içerisindeki malzemeyi bıçak, çatal gibi kesici ve delici aletlerle kesmey...

 

Evin her köşesini saran mis kokulu kekler için son devirde sıkça kullanılan silikon kek kalıbı kolay kullanımıyla tercih nedenidir. Güzel keki pişirdikten sonra kalıbından çıkaramamak can sıkıcı bir hal olduğundan bu olumsuzluğun yaşanmaması için silikon özellikli kek kalıbını doğru bir biçimde kullanmayı bilmelisiniz.

Silikon kek kalıbını nasıl kullanmalısınız?

Silikon kek kalıbı narin bir yapıya sahiptir. Bu neden ile içerisindeki malzemeyi bıçak, çatal gibi kesici ve delici aletlerle kesmeyin yahut delmeyin. Tersi durumunda silikon kalıbınız zarar görebilir. Bunun yerine keki kalıp halinde çıkardıktan sonra başka bir yerde kolayca kesebilirsiniz.

Silikon kek kalıbını temizlerken kuvvetli deterjanlar kullanmayın. Bilhassa çamaşır suyu, silikon kalıplar için zararlıdır.

Hazırladığınız keki silikon özellikli kalıba dökmeden önce katı yağ kullanarak yağlamalısınız. Katı yağ olarak margarin tercih edebileceğiniz gibi tereyağ da tercih edebilirsiniz.

Az yağlı bir kek pişirmek istiyor iseniz her kullanımda ince bir tabaka durumunda kek kalıbını yağlamanız önerilmektedir. Böylelikle kalıbın yapışmazlık özelliğinden tam anlamıyla yararlanabilirsiniz. Bu uygulamaya ek olarak kek kalıbına un serpebilirsiniz.

Ek olarak silikon özellikli kek kalıbını temizlerken yüzey aşındırıcı süngerlerden uzak durun. Bu malzemeler yerine sıcak sabunlu su ve yumuşak özellikli sünger ile elde yıkayabilirsiniz. İster iseniz silikon kalıbınızı bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz.

 

Silikon kek kalıbı fırın için uygun olur. Bu kalıbı direkt ısı kaynaklarına (örnek vermek gerekirse ocak, ızgara, elektrikli soba gibi) koymayın. Bu hal silikon kalıbınıza zarar vermektedir, ya tümüyle kullanılamaz yahut yapışmazlık özelliğini kaybeder.

Silikon kek kalıplarını 220 dereceye kadarki sıcaklıklarda güvenle kullanabilirsiniz.

Silikon kek kalıbını ilk defa kullanacaksanız sıcak su ile güzelce yıkayın.

Yalnızca bu işlem basamağını uygulayarak kekinizi silikon kalıptan çok kolay bir biçimde çıkarabilirsiniz. Keki pişirip kalıptan çıkardıktan sonra yapışmazlık özelliğini koruması için kalıbınızı on dakika kadar sıcak suyun içerisinde bekletin. Bunun sayesinde silikon kek kalıbındaki gözenekleri açmış olursunuz. Unutmayın ki her kullanımda kek kalıbındaki gözenekler yağlar nedeni ile tıkanır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Çikolatalı sufle nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?