Silikon kek kalıbı nasıl temizlenir?

Silikon kek kalıplarına yapışan kalıntıları, yağlı bölümleri temizlemek için birkaç püf noktasının bilinmesi gerekir....

 

Pişirme kolaylıkları ile mutfaklarımızda yer bulan silikon kek kalıpları temizlemesi stabil olduğundan dolayı zamandan tasarruf etmeyi ve lezzetli ürünler pişirmeyi sağlamaktadır.

Silikon kek kalıplarına yapışan kalıntıları, yağlı bölümleri temizlemek için birkaç püf noktasının bilinmesi gerekir.

Yağları temizleyen kaliteli bir sıvı bulaşık deterjanı katılmış sıcak suyun içinde silikon kek kalıbını yıkayın. Orada yapılması gereken kirli tencere yıkar gibi kek kalıbınızı sıcak suyun içinde bekletmek ve daha sonrasında ovalayarak kalıntıları akıtmaktır. Eğer silikon kek kalıbını hemen yıkayamadıysanız içindeki kalan parçalar kurur. Bu halde kalıbınızı güzelce su ile ıslatın. İçine bol bol karbonat dökün ve yarım saat kadar bekletin. Daha sonrasında yumuşak bezle içerisini tam olarak sıvayın. Karbonat kabaracak ve yağların, kirlerin üstünü kapatacaktır. Bir fırça yardımı ile ovalayın. Tekrar bir yarım saat kadar daha bekletin. Bütünüyle karbonatın kuruduğunu görünce sıcak su ve sıvı deterjanla dolu yıkama kabına koyun biraz bekletip, bulaşık süngeri ile yıkayın ve bol su ile durulayın. Bu biçimde silikon kek kalıbınız çok temiz olabilecektir.

Siilikon kabınızı içlerinin kurumasını beklemeden yıkarsanız temizliği daha kolay olabilecektir. Kirini akıtıp bulaşık makinasında da yıkayabilirsiniz. Vaktiniz kısıtlı, yıkayamayacak halde iseniz en azından suya koyup biraz bekletirseniz de temizlenmesinde size kolaylık sağlayacaktır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Nubuk bot nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?