Portakal marmelatı nasıl yapılır?

Her şeyden önce portakallar beyaz bölümleri ile beraber soyulur. Soyulan portakallar blender yada mutfak robotundan geçirilip püre du...

 

Turunçgiller ailesinden olan ve Akdeniz ikliminin egemen olduğu sıcak kısımlarda yetişen portakal, besin değeri çok yüksek bir meyvedir. Türkiye'de çok eskiden beri yetiştirilir. Yaprakları, kabuğu ve meyvesinden yararlanılır. Gıda sanayisinde sıkça kullanılan meyvedir. Taze olarak yenilebildiği gibi çok besin maddesinin yaparken da kullanılmaktadır. Portakalın içinde B ve C vitaminleri bulunmaktadır. Bol vitamin ve minerel içeren bu meyvenin marmelatı da gayet leziz ve yararlıdır. Az malzemeyle yapılmış olan bu marmelatın yapım aşamaları çok zor olmasa da birkaç püf noktası içermektedir.

Nasıl Hazırlanır?

Her şeyden önce portakallar beyaz bölümleri ile beraber soyulur. Soyulan portakallar blender yada mutfak robotundan geçirilip püre durumuna getirilir ve bir tencereye alınır. Üstüne şeker ve su eklenerek eriyene kadar düşük sıcaklıkta kaynamaya bırakılır. Suyunu çekene kadar devamlı karıştırılarak pişirilir. Çok az ölçüde su kaldığında altı kısılmalı ve karıştırmaya devam edilmelidir. Böylelikle marmelatın dibi tutması önlenmiş olabilecektir. Suyunu çekmiş olan marmelat ocaktan alınmak suretiyle kavanoza konulur ve tam olarak soğuması beklenilir. Marmelat soğuduğunda kavanozun kapağı sıkıca kapatılır ve buzdolabına kaldırılır. Marmelat acı olur ise azıcık daha şeker eklenebilir yada çok acı olur ise marmelat ocaktan alınmadan önce limon eklenip bir iki taşım daha kaynatılabilir.

Malzemeler

Su

6 adet orta boy portakal

1,5 su bardağı şeker

Yarım limon (portakallar çok ekşiyse gerek yok)

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ahududu marmelatı nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?