Kahvaltının önemi nedir?

Kahvaltı yapmak güne çok çok zinde bir biçimde başlanmasına yardımcı olmaktadır. Hassaten bu öğünde alınan protein ve vitaminler günl...

 

Günlük yaşamın ve iş hayatının hareketliliği hassaten çalışan kişilerde kahvaltının atlanmasına neden olur. Kahvaltı günün içinde alınması gerekli olan çok önemli öğünlerin başında gelir. Uzmanlara göre kahvaltı hiçbir zaman atlanmamalı ve alınması gerekli olan besinler ile beraber tam anlamıyla gerçekleşmelidir. 

Kahvaltı yapmak güne çok çok zinde bir biçimde başlanmasına yardımcı olmaktadır. Hassaten bu öğünde alınan protein ve vitaminler günlük aktivitelerin aksamadan yerine getirilmesini sağlamaktadır. İngiltere'de yapılmış olan son araştırma sonuçlarına göre kahvaltı yapmayan kişiler kahvaltı yapanlara göre %27 daha çok kalp ve damar hastalıkları ile karşılaşılır. Buna göre sağlıklı kahvaltı kalp krizi riskini azaltır. Bununla beraber metabolizma üstünde şu etkilere sahiptir:

Salatalık, domates

1 veyahut 2 bardak su 

Ceviz

Küçük kalıp beyaz peynir

10 adet zeytin

Şekersiz veyahut çok az şekerli çay

İki adet az pişirilmiş yumurta

Muz ya da kayısı 

Kahvaltının sağlıklı halde yapılabilmesi için her sabah bu besinlerden tercih edilmelidir. Yapılmış olan testlere göre hazır gıdalar poğaça veyahut diğer unlu mamüller kahvaltıda tercih edilmemelidir. Bunun yanında ev yapımı olmayan hazır reçeller de çok dikkati açık bir biçimde tüketilmelidir. Ekmek olarak kesinlikle çavdar ya da tahıl ekmeği tercih edilmeli, gazlı içeceklerden ise uzak durulmalıdır. Kahvaltıda yeterli oranda sıvı alımına da değinen uzmanlar taze meyvelerden hazırlanmış meyve sularının tüketilmesini önermektedir. Hazır meyve sularından ve katkı maddeli içecekler ise tercih edilmemelidir. 

 

Beyin fonksiyonlarının çalışabilmesi için gereken olan glikoz, protein ve vitamin gibi maddeler kahvaltı vesilesiyle %30 oranında artar. 

Yapılmış olan son testlere göre kahvaltı yapmayan kimselerin obeziteye yakalanma riski daha fazladır. Hassaten çocuklarda kahvaltı yapanların derslerinde daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. 

Kahvaltı gece boyunca görülebilen açlığın ve besin eksikliğinin giderilmesini sağlamaktadır. Bu vesileyle kan şekeri dengelenmiş olur. 

Metabolizmanın düzenli çalışmasının sağlayan kahvaltı açlık hissini azaltacağı için diğer öğünlerin de daha orantlı tüketilmesini sağlamaktadır 

Kahvaltının atlanmaması kadar bu öğünde tüketilmesi gerekli olan besinler hayli önemlidir. Uzmanlara göre kahvaltıda tahıl ve protein kesinlikle tüketilmelidir. Bunun yanında meyvelerle de bu öğün desteklenebilir. İdeal kahvaltı öğününde:

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Voleybolcular nasıl beslenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?