Muz marmelatı nasıl yapılır?

İçerisindeki yüksek lif, şeker, vitamin ve minerallerle marmelat hassaten ekim şubat arası ayların vazgeçilmezidir. Nerdeyse her öğün...

 

İçerisindeki yüksek lif, şeker, vitamin ve minerallerle marmelat hassaten ekim şubat arası ayların vazgeçilmezidir. Nerdeyse her öğünde tüketilebilecek jel kıvamında marmelat sofraları süsler. Yüzlerce aromaya sahip marmelat daha yoğun ve kaliteli bir aroma için muzdan da yapılabilmektedir. Hayli doyurucu ve lezzetli muz marmelatı bilhassa çürümüş veyahut çürümeye yakın muzlardan yapılmaktadır.

Yapılışı

Bütün muzlar kabuklarından soyulur ve dikkatli biçimde dilimlere ayrılır. Büyükçe bir tencereye eklenen muzlar bekletilirken, 2 adet limon ve 1 adet portakalın suyu muzların üstüne sıkılır. Muzların meyve suları ile tam olarak karışması için bir zaman beklenir.

Sonrasında tam olarak yumuşamış karışım düşük ateşte pişirilmeye başlanır. Yavaşça şeker eklenmek suretiyle karıştırılır. Devamlı karıştırılarak şekerin topak yapmasını engellenebilir, altının tutması önlenebilir. Takriben 15 dk iyi bir de karıştırmadan sonra karışım jel biçimine gelecektir.

Karışıma ilave su eklemeye gerek yoktur. Kolayca püre durumuna gelecektir. Küçük kabarcıkların çıkmasıyla marmelatın altı kapatılır, tam olarak dinlendirilip kavonoz veya kaplara dökülerek saklanır. 

Malzemeler

2 limon

1 portakal (tercihen)

1.2-1.5 kilo muz (tercihen yumuşak veyahut çürümüş)

750 gram şeker veya esmer şeker

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Çay ne işe yarar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?