Banyo aynası nasıl takılır?

Banyo aynalarının duvara sabitlenmesi hayli basit bir işlemdir. Eğer evinizde bir banyo aynası yok ve almayı düşünüyor iseniz veyahut...

 

Pürüzsüz yüzeylerin yansıtıcı etkisinin en net olarak görüldüğü yüzeylerin başında aynalar gelir. Aynalar günlük yaşantımızın çokca alanında yer alırlar. Hassaten bireysel bakım yapılmış olması esnasında ve kişiler kendilerine çeki düzen verirlerken aynalar olmazsa olmazdır. Aynaların evlerimizde en fazla kullanılmış olduğu yerler ise lavabo üstleridir. Bu neden ile banyo lavabolarının üstlerinde de bilhassa bir banyo aynası bulunmaktadır. Banyo aynaları özel olarak diş fırçalanırken, makyaj yapılırken ve saçlar taranırken kullanılmaktadır.

Banyo aynalarının duvara sabitlenmesi hayli basit bir işlemdir. Eğer evinizde bir banyo aynası yok ve almayı düşünüyor iseniz veyahut evinizde takılmayı bekleyen bir banyo aynası var ise, bu aynayı banyo duvarına bazı noktalara dikkati açarak rahatça sabitleyebilirsiniz. Şimdi, banyo aynasının nasıl takılacağına bir göz atalım.

Banyo Aynası Nasıl Takılır?

İşaretleme yapıldıktan sonra aynanın üstüne oturtulacağı montaj parçası duvara sabitlenmelidir. Bunu yapmak için montaj parçası, ayna prova edilirken duvarda çizilen çizgiye dayanır ve montaj parçası üstündeki vida delikleri duvara işaretlenir. Duvardaki işaretler münasip kalınlıkta (çoğunlukla 6 mm) matkap ucu takılan matkapla delinir. Açılan deliklere dübeller takılır ve asma aparatlı vidalarla dübellere sabitlenir. Banyo aynasının arkasındaki asma aparatı, duvara sabitlenen aparat üstüne oturtularak ayna duvara sabitlenmiş olur.

 

Banyo aynası ihtiyacını en düşük maliyetle gidermek için camcılardan münasip ebatta ayna da kestirilebilir. Bu halde ayna kenarlarının zımparalatılmasına ve keskinliklerinin giderilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu tarz aynalara vida deliği açtırılarak, vida ve plastik contalar ile yahut alttan desteklenip silikonlanarak duvara sabitlenebilir.

Banyo aynasının duvara takılması için ilk başta aynanın duvarda provası yapılmalıdır. Bu biçimde aynanın tam anlamıyla nereye sabitlenmesi gerektiğine karar verilir. Bu işlem esnasında bir kişinin aynayı tutması, diğerinin ise karşıdan ayna pozisyonuna bakması daha doğrudur. Ek olarak aynanın duvarda düzgün biçimde tutulabilmesi için ayna üstüne su terazisi koyularak aynanın terazide olmasına dikkatli olunması gerekir. Aynanın duvardaki yeri tam anlamıyla belirlendikten sonra da işaretleme yapılmalıdır. Bu işaretleme ayna arkasında bulunan askı aparatlarının yerlerinin duvara işaretlenmesi ile yapılmaktadır. Eğer banyo duvarında seramik yoksa işaretleme kurşun kalemle yapılabilmektedir fakat seramik yüzeylerde CD kalemi kullanılmalıdır.

Eğer ayna, direkt üstünde bulunan deliklerden duvara sabitleniyorsa bu halde prova esnasında ayna üstündeki delikler duvara işaretlenmelidir. İşaretlenen yerler delinip bu deliklere dübel takıldıktan sonra ise aynanın her iki tarafına da plastik conta takılarak ayna duvara sabitlenmelidir. Ek olarak aynayı sabitleyen vidalar çok sıkılmamalıdır. Conta kullanılmaması ve vidaların çık sıkılması aynanın çatlamasına ve kırılmasına neden olabilmektedir.

 

Zamanımızda banyo aynaları, içerisinde havluluk, sabunluk ve etajer gibi parçaların da bulunmuş olduğu ayna setleri ile beraber alınmaktadırlar. Bu setlerin içinden bütün parçaların duvara montajı için gereken olan dübel ve vidalar da çıkmaktadır. Bu tarz aynaların montajı için duvarın delinmesi gerekmektedir ve bunu yapmak için de bir matkaba ihtiyaç duyulur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Kalebodur nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?