Limonata nasıl yapılır?

Son zamanlarda limonata sade tüketiminin yanında çilek, portakal gibi meyveler ve zencefil, nane gibi baharatlar ile zenginleştiriler...

 

Lezzetinin yanında yazın serinletici özelliğiyle devamlı tüketilen limonata sevilen içeceklerin başında gelir. Besin değeri yüksek olan limonata özel olarak C vitamini yönünden zengin içecektir. Yaz zamanlarında sıkça tüketilen limonata, bağışıklık sistemini güçlendirici ve vücut direncini artırıcı özelliğiyle özel olarak kış zamanlarında çok hastalık ile beraber bulaşıcı mevsimsel hastalıklara yakalanma riskini de azaltır. Lakin limonatanın bu etkisinden faydalanabilmek için ve vitamin kaybını önlemek açısından çok bekletilmeden tüketilmesi ve taze sıkılmış limonun suyu ile yapılmış olması gereklidir. O neden ile evde yapılmış olan limonatalar daha sağlıklı tüketim açısından önemlidir. Aksi halde limonatanın yalnızca güzel bir tat olarak damaklarda kalması söz konusudur.

Son zamanlarda limonata sade tüketiminin yanında çilek, portakal gibi meyveler ve zencefil, nane gibi baharatlar ile zenginleştirilerek de tüketilmeye başlamıştır.

Yapılışı

Limonlar tam olarak yıkanarak kabukları rendelenir. Rendelenme işlemi kabukların beyaz bölümünün acılık vermesi nedeniyle beyazlar alınmayacak biçimde rendenin ince kısmıyla yapılmaktadır.

Tamamı beraber tam olarak karıştırılarak aromanın tam anlamıyla çıkması için takriben iki üç saat buzdolabı içerisinde bekletilir.

Geri kalan limonların suyu sıkılarak ezilmiş limonların bulunmuş olduğu kaseye posası ile beraber eklenmektedir.

 

Karışım dolaptan çıkarıldıktan sonra üstüne iki su eklenmektedir ve şekerin tam olarak erimesi için tam olarak karıştırılır.

Geri kalan 8 bardak suda karışıma ilave edildikten ve şekerin toptan eridikten sonra karışımda bulunan limon posalarını atmak için bir tülbent yahut süzgeç vasıtasıyla süzülür.

Bütün işlemlerden sonra limonata güzelce soğuması için buzdolabı içinde takriben beş altı saat bekletilir.

Rendelendikten sonra limonlardan iki tanesi beyaz bölümlerinden soyularak temizlenmiş halde parçalara ayrılır, rendelenmiş kabuklar ve şekerle beraber bir kasede güzelce ezilir.

Soğuyan limonata isteğe bağlı buz ile servis edilir.

Malzemeler

1 buçuk su bardağı şeker

6 adet kalın kabuklu limon

10 bardak su

Püf Noktaları

Limonun aromasını güçlendirmek için isteğe bağlı olarak karışıma bir çay kaşığı limon tuzu eklenebilir.

Bir bardak limonata için öngörülen miktar 1,5 çorba kaşığı şeker ve yarım limondur.

Değişik aromalar eklemek açısından hazırlık sürecinde limonatanın içine çilek ve portakal ile zencefil yahut nane de küçük parçalara doğranarak ya da püresi yapılarak katılabilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Kivi reçeli nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?