Zeytinyağlı yemekler nasıl saklanır?

Zeytinyağlı yemekler muhakkak buzdolabı içerisinde saklanmalıdır. Fakat buzdolabına koymak için yemeğin soğumasını beklemelisiniz. Ye...

 

Kimi kez pşirdiğiniz zeytinyağlı yemekeler sandığınızdan az yendiği için artar ve artan tarafını ileri bir zamanda tüketmek üzere saklamanız gerekmektedir yahut yoğun olacağınızı bildiğiniz bir gün için önceleri zeytinyağıl yemek pişirdiyseniz bunları tazeliğini koruyacak biçimde saklamanız, doğru koşullarda muhafaza etmeniz gerekmektedir.

Zeytinyağlı yemekleri hangi koşullarda saklamalısınız?

Zeytinyağlı yemekler muhakkak buzdolabı içerisinde saklanmalıdır. Fakat buzdolabına koymak için yemeğin soğumasını beklemelisiniz. Yemek henüz sıcakken buzdolabına koymak yemeğin özelliğini bozar. Diğer ifade ile zeytinyağlı yemeğin oda sıcaklığında soğumasına izin vermelisiniz.

Zeytinyağlı bir yemeği buzdolabının alt bölgesinde saklayabilceğiniz gibi derin dondurucu tarafında da saklayabilirsiniz. Eğer yemeği derin dondurucuya attıysanız orada tazeliğini 3 ay süreyle koruyabilirsiniz. Ama derin dondurucu bölümünden çıkmış bir zeytinyağlı yemek birkaç saat içerisinde yahut maksimum o gün içerisinde tüketilmeli, muhakkak ertesi güne bırakılmamalıdır. Eğer derin dondurucu bölümüne koyduğunuz zeytinyağlı yemek miktarı fazlaysa bunu birkaç parçaya bölerek saklayabilirsiniz. Bunun sayesinde tüketeceğiniz kadarını çıkarır, geri kalanını saklama süresini aşmamak koşuluyla başka bir zamana bırakabilirsiniz.

Zeytinyağlı bir yemek buzdolabının alt bölümünde mevsime göre 4 ile 6 gün arasında tazeliğini ve yenilebilme özelliğini korur. Eğer yaz mesimindeyseniz zeytinyağlınızı 4 gün içerisinde tüketmelisiniz. Kış aylarından birinde ise bu süreyi 6 güne kadar çıkarabilirsiniz.

 

Zeytinyağlı yemekler, diğer yemeklere göre (etli yemek yahut hamur işi gibi) daha uzun bir zaman dayanma özelliği göstermektedir. Bu anlamda zeytinyağlı yemekler avantajlıdır. Eğer birkaç gün süreyle evden ayrılacaksanız ve evde kalanlara yemek bırakmak istiyor iseniz zeytinyağlıları tercih etmeniz önerilmektedir.

İlk pişirdiğiniz özellikte kalması, diğer yiyeceklerle kokusunun karışmaması için muhakkak ağzı kapalı kaplarda saklanmalıdır. Yemeği pişirdiğiniz tencerede saklayabilceğiniz gibi en sağlıklısı ağzı kapaklı cam bir saklama kabına almaktır. Daha sonrasında bunun içerisinden çıkararak ister iseniz biraz ısıtarak ister iseniz soğuk biçimde yiyebilirsiniz. (zeytinyağlı yemeklerin hem soğuk aynı zamanda ısıtılarak yenme özelliği bulunmaktadır)

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Dağ çileğinin faydaları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?