Sarımsak nasıl saklanır?

Kuru sarmısak yahut soyulmamış sarımsağın bakımı için hepsinden önce kış ayında iyi sarımsaklar pahalıdır ama yine de eğer sarmısak a...

 

Sarmısak Türk yemek kültürünün çok önemli parçalarından biridir. Mantısından çorbasına ve mezesine kadar her yerde sarmısak tüketiriz. Kültürümüzde bu kadar önemli sayılabilecek bir yere sahip olan sarımsağın soyulmuş ve kuru veya soyulmamış olmak üzere iki değişik yöntemi bulunuyor. Soyulmuş sarmısak için alternatifler çok olsa da, soyulmamış sarımsağı saklamak için çok fazla seçenek yok. Detaylıca inceleyelim.

Kuru/Soyulmamış Sarımsak Saklama

Kuru sarmısak yahut soyulmamış sarımsağın bakımı için hepsinden önce kış ayında iyi sarımsaklar pahalıdır ama yine de eğer sarmısak alınacaksa Taşköprü sarımsağı tavsiye edilir. Hem ömrü uzundur aynı zamanda dişleri bir hayli büyüktür. Sarımsağı saklamanın en güzel yolu satın alınmadan önce sarımsağı uzun saplarıyla birlikte satın almak onları üçer üçer örgü durumunda sarıp serin,havadar ve ışık almayan bir yerde tutmak sarımsağı saklamak için ideal yöntemdir. Kuru sarımsağın en büyük düşmanı ise saklarken nemdir, nemden uzak olan sarmısak daha güzel saklanabilir.

Soyulmuş Sarımsak Saklama

Soyma işlemi bitince bu sarımsakları nasıl saklayabiliriz peki? Sarımsakları yukarıda anlattığım halde soyunca içerisi zeytinyağ dolu bir kavanozun içine koyabilirsiniz. Zeytinyağlı kavanozun içerisinde yer alan sarımsaklar tazeliğini uzun zaman koruyabilir. Adet durumu dışında sarımsaklarımızı rendeleyip biraz tuz ve zeytinyağ ekledikten sonra bir saklama kabına koyup sonrasında kabıda buzdolabı içinde bekletirsek bu da başka bir yöntem olabilir. Zeytinyağ ile birlikte olan sarmısak hem güzel bir tat bırakıcak aynı zamanda uzun zaman kullanmanıza yardım eden olabilecektir sarımsakları. Son yapabileceğiniz saklama yöntemini salatalarınızda veya mezelerinizde kullanabilirsiniz. Soyulmuş sarmısak böyle saklanırken bunun peşi sıra normal olarak sarmısak nasıl saklanır biraz ona değinelim. 

 

Esasen sarmısak kabuğu soymanın sanıldığı kadar zor bir yöntemi yoktur. Sarımsakları bir zaman sıcak suyun içerisinde bekletin sonrasında parmağınızın arasında suda kalmış sarımsakları sıkarsanız rahatlıkla kabuğundan soyulduğunu görürsünüz. Diğer bir metotsa sarımsakları sert bir zemin üstüne koyduktan sonra bıçağın düz olan kısmıyla sarımsakları ezmek. Bu iki halde de sarımsakları soyabilmek size hem zamandan kazandırır aynı zamanda sizi yormaz.

Çoğu insan için sarmısak soymak işkence biçimine gelebilir. Eğer sarmısak soymaktan üşeniyorsanız tek seferde bir sürü sarmısak soymak daha cazip gelebilir. Çünkü sarımsağın kabuğu biraz inatçı yapıya sahiptir. Kolay soyulmaz ve ele yapışır kolay bir biçimde. Peki sarımsakları nasıl rahat bir biçimde soyabiliriz?

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan 51 nasıl oynanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 feridelinko,

Merhabalar, vermiş olduğunuz değerli bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Gerçekten harika bilgilerle dolu bir makale. Ufak parçalar haline getirip zeytinyağında bekleterek saklama yönteminizi denedim ve harika oldu. Hem yemek yaparken çok kolaylık sağlıyor hem de sarımsak tadı iyice yağla özdeştiğinden yemeklerim artık daha lezzetli olmaya başladı. Bu güzel bilgi çok işime yaradı çok teşekkür ederim :) bu arada yapılışın minik bir videosunu da çektim. Umarım ihtiyaç duyan herkese ufak da olsa bir faydamız dokunur. Sağlıklı günler dilerim.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?