İletişim bilimleri mezunları ne iş yapar?

İletişim Bilimleri bölümünü bitiren kimseler benzer zamanda haber ve reklam ajanslarında da çalışabilir. Spor, magazin, siyaset konul...

 

Eğitim süresi dört sene olan İletişim Bilimleri bölümü İletişim Fakültesi içinde yer alan bir kısımdır. Başta Anadolu Üniversitesi'nde ve önemli devlet üniversitelerinde bulunan bu kısım genel olarak özel üniversitelerde bulunmaktadır. Bölümün mezunlarına sunduğu çalışma alanları hayli geniştir. 

İletişim Bilimleri bölümünü bitiren kimseler benzer zamanda haber ve reklam ajanslarında da çalışabilir. Spor, magazin, siyaset konularında haberleri izleyen ajanslarda bu haberlerin düzenlenmesi ve doğru biçimde yayınlanması için muhabirlik dahil türlü kademelerde görev alan İletişim Bilimleri bölümünü bitiren kimseler, görevlerinde zaman içinde yükselme şansına da sahiptir. 

Reklam ajanslarında daha fazla tasarım ve doğru iletişim teknikleri yönünde çalışan bölümünü bitirmiş kişiler, elde bulunan ürünün doğru halde tanıtılması ve özel iletişim yöntemleriyle akılda kalıcığının sağlanması gibi görevlerde yönetici ve personel pozisyonlarında görev yapabilir. İletişim Bilimleri bölümünü bitiren kimseler, kendilerini türlü alanlarda sertifika alarak da geliştirebilir. Hassaten sosyal medya, medya okuryazarlığı gibi alanlarda eğitimlerini geliştiren bölümünden mezun olanlar, kurumların sosyal medya sayfalarının yönetilmesinde ve editörlüğünün yapılmasında aktif bir biçimde rol oynar. 

Sinema ve dijital yayıncılık alanında da ayrı bir kariyer sahasına sahip olan İletişim Bilimleri mezunları, özel olarak büyük şehirlerde ajans tecrübesine sahip olarak mesleki gelişimini tamamlayabilir. Temel olarak alınan fotoğrafçılık eğitiminin geliştirilmesi ile beraber bilhassa sinema için değişik bakış açılarına da sahip olmaları mümkündür. 

 

Bölümünü bitirmiş kişiler yazılı basın kuruluşlarında da çalışabilir. Gazete ve dergilerde metin yazarlığı, editörlük ve tasarım gibi bölümlerde çalışmaları mümkündür. Ek olarak master ve doktora eğitimlerinin tamamlanması ile beraber üniversitelerde akademisyen olarak görev alabilirler.

İletişimin ve teknolojinin çağ atladığı böyle zamanlarda, iletişimin temel ilkelerini ve iletişim teknolojilerini kullanmayı öğrenenen İletişim Bilimleri bölümünü bitirmiş kişiler televizyon, radyo ve yazılı basın kuruluşlarında çalışabilir. Televizyon programcılığı üstünde grafik ve diğer tasarım işleriyle de ilgili olan dersleri alan bölümünü bitirmiş kişiler, reji ve yönetim kısmı gibi önemli görevlerde yer bulur. Televizyon kanallarının sayısının hızla arttığı şu zamanda ulusal ve yerel televizyonlarda çalışma imkanına sahiptirler. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Gastronomi ve mutfak sanatları mezunları nerelerde çalışır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?