Kuzine nasıl kullanılır?

Kuzineler hem ısıtma aynı zamanda yiyecekleri pişirme amacıyla olarak tasarlanmış özel sobalardır. Kuzinenin üçte birlik bölgesinde, ...

 

Meraklıları bilir; kuzinede pişen her şeyin lezzeti daha bir başkadır. Kuzinede pişmiş patatesin yahut güvecin tadına bakmadıysanız önünüze çıkan ilk fırsatı değerlendirmelisiniz.

Kuzine nasıl yakılır?

Sobada oduğu gibi kuzinelerin de en sağlıklı yakılma hali üstten yanmadır.

Soba haznesinin ortasına büyükçe bir odun konulur. Kömür kullanılacak ise, odunun çevresine küçük kömürler yerleştirilir.

Daha ince ve kıyılmış odun parçaları en üstte konulur.

Çıra, çam kozalağı veyahut gazete kağıdı kullanılarak tutuşturulur.

Kuzine tutuşturulurken alt bölümdeki  hava girişleri kapatılmalı, üstteki üfleme borusu ise açık kalmalıdır.

Odun yahut kömür güzelce yandıktan sonra üfleme borusunu kapatıp, alt hava ayarıyla kuzinenizin yanma süresini  ve sıcaklığını ayarlayabilirsiniz.

Kuzineler hem ısıtma aynı zamanda yiyecekleri pişirme amacıyla olarak tasarlanmış özel sobalardır. Kuzinenin üçte birlik bölgesinde, ateşin yandığı soba kısmı bulunmaktadır. Diğer tarafı ise pişirme işleminin yapıldığı fırın alanından oluşur. Fırın bölmesi modele göre tek veya iki katlı olabilir. Soba fonksiyonuyla ortamı ısıtırken, benzer zamanda yemekleri de pişiren kuzine sobalar tam olarak tasarruf dostudur.

Kuzine Temizliği

Yanmış külleri temizlemek için kuzinenin ileri geri hareket eden ızgara kolunu kullanın. Bu kolu hareket ettirdikçe, küller açılan ızgaradan aşağıya düşmeye başlar.

Bütün kül boşaldığında, kül tepsisini çıkarın.

Kuzine yanar haldeyken su gibi sıvı cisimleri asla dökmeyin. Bu işlem, kuzinenizin yüzeyine ve fırın camına ciddi zararlar verebilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Çivi nasıl çakılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?