Lor peyniri nasıl saklanır?

Bundan hariç lor peynirini tüketebileceğinizin üzerinde almamakta yarar var. Neticede süt ürünleri belli bir kullanım tarihine sahipt...

 

Lor peyniri yumuşak kıvamlı peynir altı suyundan elde edilen bir süt ürünüdür. Kahvaltılar ve tatlılarda kullanılmaktadır. Protein değeri hayli yüksek olan bu ürün diğer süt ürünleri gibi kısa ömürlüdür bu neden ile saklanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bundan hariç lor peynirini tüketebileceğinizin üzerinde almamakta yarar var. Neticede süt ürünleri belli bir kullanım tarihine sahiptir. Özel olarak lor peyniri peynir çeşitleri içinde en dayanıksız ve bozulmaya müsait olanıdır. Eğer buzdolabı içinde lor peyniri fazla ölçüde ise ve uzun zaman evde bulunulmayacaksa kullanılacak miktarlar kadar ayırıp buzdolabı poşetine konulup derin dondurucuda saklanabilir. Çıkardıktan sonra buzdolabının alt rafında çözdürüp kullanılmalıdır. Böylelikle kullanım ömrü uzatılmış olur.

Lor peynirinin kurumasını engellemek ve bozulmamasını sağlamak için çok önemli konu saklama yöntemidir. Bunu yapmak için yapılması gerekli olan kapaklı bir cam kasede yahut kavanozun içerisinde buzdolabı içerisinde muhafaza etmektir. Bunu iki biçimde yapabiliriz. Birincisi lor peynirini aldığımız gibi kavanozda saklamak, ikincisi ise içine sızma zeytinyağı eklemek suretiyle kahvaltılarda kullanmak üzere ağzı kapalı cam kaselerde saklamaktır. Bu biçimde saklanan lor peyniri  havayla temas etmediği için kurumaz ve tazeliğini muhafaza eder. Buzdolabı içinde en soğuk parça olması nedeni ile en üst rafta saklanmalıdır.

Lor peyniri saklama koşullarına münasip saklanmaz ise kurur ve tadı ekşimtrak bir hal alır. Bu haliyle de kullanılamaz ve lor peyniri sağlıksız bir duruma gelir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Meyve kokteyli nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?