B17 vitamini eksikliği nedenleri

B17 vitamini bir çok sebze, meyve, meyve çekirdeği, kuruyemiş ve bakliyatta bulunmaktadır. Yaban mersini, böğürtlen, ahududu, kiraz, ...

 

Amigdalin diğer bir adıyla B17 vitamini, siyanadin ve şekerden oluşan bir bitki bileşiğidir. Kansere karşı önlem için veyahut kanserli hücreleri yok etmek için tüketildiği bilinen vitamin hepsinden önce 19. yüzyılda bulunmuştur.

B17 Vitamini Nelerde Bulunur?

B17 vitamini bir çok sebze, meyve, meyve çekirdeği, kuruyemiş ve bakliyatta bulunmaktadır. Yaban mersini, böğürtlen, ahududu, kiraz, çilek ve kızılcık gibi kırmızı meyvelerde bulunan B17 vitamini; kayısı, kiraz, erik, kabak, elma ve şeftali gibi meyvelerin çekirdeklerinden de alınır. Nohut, bezelye, her çeşit fasulye ve börülcede de bol bol yer bulur. Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı, tere), tatlı patates, pancar da B17 vitamininin bulunmuş olduğu sebzelerdir. Gün içerisinde bir avuç kaju ve badem tüketilerek de B17 vitamini ihtiyacı karşılanabilir.

B17 Vitamini Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda yer bulan besinlerinin tüketilmemesi halinde B17 vitamini eksikliği yaşanabilir. Vitaminin gereken dokulara ulaşabilmesi için bu besinleri tüketmenin peşi sıra benzer zamanda doğru ve sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak gerekmektedir. Vücudumuza alınan bu vitamin ama bu biçimde etkisini gösterebilir. Özetle B17 içeren besinlerin tüketilmemesi, tüketilse dahi doğru beslenme ve spor ile desteklenmemesi vitamin eksikliğine neden olabilecektir.

B17 Vitamini Eksikliğinin Yol Açacağı Durumlar

Vitaminin kanser hücrelerine karşı etkili olduğu bilindiğinden eksikliğinde bu hücrelerin oluşumunun daha kolay bir biçimde gerçekleşeceği ve kanser riskinin artacağı söylenir. Bu söylentilere göre B17 vitamini almayan ve B17 vitamini eksikliği yaşayan kimselerin kansere yakalanma riskleri diğer kişilere göre daha azdır. Yapılmış olan araştırmalara ve testlere göre vitamin vücudumuza girdikten sonra hidrojen siyanüre dönüşür. Hidrojen siyanür, kanserli hücreleri tespit edip yok eden bir organizmadır.

 

Bu bilgiler toplum dilinde ve türlü bilimsel makalelerde yer alsa yine de kesin ve net bir tez yoktur. Ortaya atılan haller, testler pozitif sonuç verse dahi bilimsel olarak direkt kanıtlanmış ve onaylanmamıştır. Kimi bilim adamları B17 vitaminin faydadan çok zarara neden olduğunu iddia eder. Bunun sebebi siyanürün fazla tüketildiğinde zehirlenmelere veyahut alerjik reaksiyonlara yol açabilecek olmasıdır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Epilepsi neden olur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?