Koşu hızı nasıl artırılır?

Koşu sırasında hafif biçimde öne doğru eğilmek ağırlık merkezinin eşit olarak düzenlenmesini sağlamaktadır. O nedenden dolayı profesy...

 

Düzenli ve verimli antrenman sistemi ile beraber koşu hızını yükseltmek mümkündür. Sporcuların yahut spor yapan kimselerin koşu hızlarını artırmaları için beslenme ve teknik yollarını de bilmeleri gerekmektedir. Böylelikle istenen seviyeye çıkılabilir. 

Koşu Pozisyonu

Koşu sırasında hafif biçimde öne doğru eğilmek ağırlık merkezinin eşit olarak düzenlenmesini sağlamaktadır. O nedenden dolayı profesyonel sporcular müsabakalarda bu biçimde koşar. 

Ara Yoğunluklu Antrenmanlar

Antrenmanlarda yoğun ve düzenli çalışmak verim alma açısından çok önemlidir. Bu sistem içinde üç dakika normal hızda koşup bir dakika hızlı koşulmalıdır. Hızlı koşu süresi içinde maksimum hızda koşulmalıdır. Dinlenme kısmında ise normal tempoda koşmak yeterlidir. 10 kere tekrarlanan bu antrenman sistemi koşu hızında etki yaratır. 

Kısa Adımlarla Koşmak

Sık adımlar koşu hızını yükseltir. Bu neden ile koşu sırasında uzun ve büyük adımlar yerine kısa ve sık adımlar atılmalıdır. 

Karın Kası Antrenmanları

Vücudumuzun dengesini sağlayan ve hareket etmesine yardım eden en ehemmiyetli kas gruplarından birisi karın kasıdır. Karın kaslarının gelişmiş olması koşu hızını önemli oranda yükseltir. 

Tempolu Koşu

Tempo koşularda her şeyden önce on dk normal koşu, onbeş dakika daha hızlı koşu ve on dk en hızlı koşu halinde bir teknik uygulanmaktadır. En hızlı koşu hızından sonra dinlenme aşaması için tempolu koşuya geçilebilir. Antrenman nihayetinde koşu hızında belli bir artış görülmektedir.

 

Yokuş Yukarı Koşu

Hızın artmasının peşi sıra gücü artırmak da koşu hızını yükseltmede etkili olmaktadır. Yokuş olan bir yere dik koşular yapmak bacak kaslarının gelişmesini sağlamaktadır. Bu da koşu temposunu yükseltir. 10 defa tekrarlanması gerekli olan bu sistemde dönüş anında yürüyerek inmek gerekmektedir. Zor bir antrenman olmasına karşın sonuçları gayet etkilidir 

Forma girerek ve düzenli antrenman ile daha hızlı koşulabilir. Buna ek olarak fazla yağlardan kurtulmak ve kas kütlesini artırmak da hızlı koşuda etkili olmaktadır. Haftalık olarak planlanan eğitimlere bağlı kalınması ve beslenmelere dikkatli olunması halinde koşu hızı kısa bir zamanda istenen seviyelere çıkar. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kadınlar nasıl kas geliştirebilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?