Karatede yumruk nasıl atılır?

Son olarak karatede yumruk vuruşlarında bütün kuvvetini yumrukta odaklamak önemlidir. Zihnen tüm kuvvetinizi yumrukta toplamalısınız ...

 

Karate ağırlıklı olarak yumruk ve tekme üstünde yoğunlaşılan bir Uzak Doğu savunma sanatıdır. Çok miktarda değişik ekol barındıran spor yalnızca vuruşlar üstünde yoğunlaşmayan, benzer zamanda kişinin ruhunu eğitmesini gerektiren bir disiplindir. Karatedeki çok önemli vuruşlardan biri de yumruk vuruşudur.

Son olarak karatede yumruk vuruşlarında bütün kuvvetini yumrukta odaklamak önemlidir. Zihnen tüm kuvvetinizi yumrukta toplamalısınız ve odaklanmalısınız. 

Karatede yumruk vuruşları karın hizasında veya çene/yüz hizasında olabilir. Karatede yumruk vuruşları adımlarla vuruş yahut savunma sonrasında vuruş biçiminde olabilir. Savunma sonrasında yapılmış olan vuruş şekilleri normal vuruşla benzer mantıkta ilerler, yalnızca ileri adım pek görülmez ve gelen vuruş bir elle savuşturulurken diğer elle vuruş gerçekleştirilir.

Kolların duruş biçimi yumruk vuruşlarında yine önemli unsurlardandır. Öndeki bacağımız kısmında olan kolumuz önde olabilecek biçimde kollar dirsekten bükülü ve eller yumruk halinde bulunmaktadır. Öndeki kol yüz hizasına yakın, arkadaki kolsa göğüs hizasına yakın bulunmaktadır. Bu duruş iki kolla da vuruş ve savunma yapma imkanı sağlamaktadır 

Karatede yumruk vuruşlarında hızlı biçimde geri çekilme önem taşır. Yumruk attıktan sonra kol uzanmış bir biçimde beklemek savunma için geride olmayan kol yüzünden darbe almaya neden olabilir. Bununla birlikte yine geri çekilmeyip kalan kol tutulabilir ve rakibe avataj sağlanabilir. Bu sebeple yumruk vuruşu son derece seri halde gerçekleştirilmelidir.

 

Karatede yumruk vuruşlarının dört ana türü vardır. Arkadaki bacaklar ileri adım atarak üst vuruş ve alt vuruş, öndeki bacak ileri atılarak üst vuruş ve alt vuruş. İlk tip vuruşta arkadaki bacakla rakibe doğru adım atılır ve rakibin alanına girilir. Arkadaki yumruk rakibin yüz hizasına veyahut karın hizasına gelecek biçimde atılır ve çekilir. İkinci tip vuruşlar çoğu zaman rakibin alanındayken gerçekleşir. Ön taraftaki bacakla rakibe vuruş gerçekleştirecek kadar küçük adımla gidilir. Ön taraftaki yumrukla rakibin karın yahut yüz bölümüne vuruş gerçekleştirilir.

Karatede tüm vuruşlarda çok önemli unsurlardan biri de duruştur. Ekollere göre değişiklik gösterebilir. Genel hatlarıyla ayaklarımız yere sağlam basmalıdır. Bir ayağımız önde ve öndeki bacağımız hafif eğikken arkadaki bacak gergin olmalıdır. Bu biçimde arkadaki ayakla öne doğru geniş bir adım atarak vuruş ve öndeki ayakla küçük adım ileri atarak vuruş yapıldığı zaman denge korunur ve istenen hızda hareket imkanı sağlanmış olur.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Şnorkelle yüzerken nasıl dibe dalınır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?