Kelepçeli kek kalıbı nasıl kullanılır?

Kek yapıyorsanız hamuru kabın içine dökün veya donuk tatlı yapıyorsanız kabın içine yerleştirin. Eğer cheesecake yapıyorsanız hamuru ...

 

1. Adım

Kalıbın içerisinde her hangi bir şey pişirmeden önce mandalını açıp kapatmak suretiyle stabil yapın. Alt kısmı sıkıca oluğa oturması gerekmektedir. İttiğinizde içeri veyahut dışarı çıkmamalıdır.

3. Adım

Kek yapıyorsanız hamuru kabın içine dökün veya donuk tatlı yapıyorsanız kabın içine yerleştirin. Eğer cheesecake yapıyorsanız hamuru kabın içine yerleştirin ve içini doldurun. Tarifte yazan talimatlara göre pişirin ve soğutun.

5. Adım

Kelepçeli kek kalıbını düz zemine koyun ve kelepçesini açın. Bandı hafifçe aralayın ve kekten bütünüyle ayrıldığını teyit etmeden çıkarmayın. Eğer yapışıklık var ise bıçağınızı temizleyin ve bu bölgeden tekrar geçirin. Kekin bütünüyle ayrıldığını gördükten sonra bandı açın ve çıkarın.

4. Adım

Pastanızı yahut kekinizi fırından çıkarın ve soğuması için rafta bekletin. Oda sıcaklığında olduğunda kek ve kalıp arasına ince bir bıçak sokarak çevresini kalıptan ayırın. Tersi durumunda kek kuruyup küçülürken çatlayabilir. Aynısını soğuk tatlılar için de yapın ama bıçağı sıcak suda ısıtıp kuruladıktan sonra kullanın.

2. Adım

Tabanı oluklara oturtun ve mandalı kilitleyin, hamurunuz hazır olana kadar kenarda bekletin. Hamurunuz hazır olduğunda kalıbı gerektiği halde yağlayın. Alternatif olarak, taban kısmı oluklara oturmadan önce yağlı kağıt ile kaplayabilirsiniz. Ekstra yapışkan veya duyarlı tatlılar yaparken yağlı kağıdı şerit durumunda keserek kalıbın kenarlarına da koyabilirsiniz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan İncir yemeklerde nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?