Kolesterol nasıl düşürülür?

Kötü kolesterolü nasıl düşürebiliriz? LDL kolesterol yükselirse ne olur? Kolesterolünüzü düşürmenin çözümü...

 

Kolesterol yüksek olunca ne olur?

Kolesterolün yüksek olması, kalp ve damar hastalıkları riskini artırmaktadır. Böyle bir durumda erken teşhis konularak kişilerin kalp hastalığına yönelik riskleri hesaplanmalı ve tedavi süreci başlatılmalıdır. Bu anlamda sizlere kolesterolün nasıl düşürüleceği konusunda bilgiler verecek ve yaşam şeklinizi değiştirerek kolesterol seviyenizde büyük azalma sağlayabileceğinizi hatırlatıyor olacağız.

Kolesterolü düşürmenin yolları

Kolesterolün düşürülmesi için tüm tedavi yöntemleri birlikte düşünülmelidir. Yani, yapacağınız egzersizler, diyet ve ilaç tedavisi doktorunuzun tavsiyesine göre yapılmalıdır. En son uygulanacak yöntem ilaç tedavisi olsa da, kötü kolesterol teşhisinde kalıtsal etkenler tespit edildiğinde diyet ve egzersizler yetersiz kalabilmektedir. Bu yüzden tedavi sürecinde tüm etkenler kullanılır ve kişinin sağlıklı bir yaşama kavuşması için gerekli önlemler alınır. Beslenme düzeni ve en çok da yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesiyle birlikte kolesterol seviyesi düşürülebilir ya da kontrol altına alınabilir.

Kolesterol ve Dengeli Beslenme

Doktorun tavsiyeleriyle yapılacak diyet esnasında, kolesterolün seviyesi düşürülmelidir. Ayrıca sağlıklı beslenme alışkanlığı da kazanılmalı, kış ve yaz dönemlerinde mevsimsel olarak sebze ve meyve tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kuru baklagillere de önem verilmelidir.

 

Kolesterolü düşürmek amacıyla kızartmalardan kaçınılarak yanıt verilebilir. Sadece kızartma değil, tuz ve yağlı et tüketiminin de ciddi anlamda azaltılmasında fayda var. Tam yağlı besin öğelerinin de tüketilmemesi gerekmektedir. Tüketilen besinlerin kalori ve yağ oranlarına da dikkat ederek yeşilliklere ve maden suyuna ağırlık vermeniz önemlidir. Ayrıca kırmızı sebze ve meyve tüketilirken diyet listesinde patates, mayonez, salata sosları ve tereyağı bulunmamalıdır.

Kolesterolün düşmesi için sigara içme alışkanlığının terk edilmesinde fayda var. Hem kalp sağlığı hem de kolesterol için zararlı olan sigaranın bir an önce bırakılması ve alkol alışkanlıklarının da terkedilmesi gerekmektedir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Migren ağrısı nasıl olur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?