Ayvalık tostu nasıl yapılır?

Salam, sosis, sucuk, kaşar peyniri, domates, salatalık turşusu, rus salatası, Ayvalık tostu ekmeği...

 

Tostun bambaşka bir formda sunulduğu Ayvalık tostu, adını ortaya çıktığı Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden almaktadır. Son derece lezzetli ve doyurucu bir yiyecek olan Ayvalık tostu, hazırlanış olarak klasik tostlardan hayli faklıdır. Şimdi bu lezzetli yiyeceğin nasıl hazırlandığına bir göz atalım.

Yapılışı

Sonra, tost makinesinin içerisindeki ekmeklerin birisinin üstüne 2 dilim kaşar peyniri koyulur. Kaşar peynirlerinin üstüne de sotelenmiş salam, sosis ve sucuklar koyulur. Bu karışımın üstüne birkaç kaşık rus salatası, rus salatasının üstüne de domates ve salatalık turşusu dilimleri koyulur. En son olarak 2 dilim daha kaşar peyniri koyularak karışımın üstü tost ekmeğinin diğer parçası ile kapatılır.

Soteleme işlemi bitince Ayvalık tostu ekmeğinin iki parçası da tost makinesine alınmak suretiyle yan yana ısıtılır ve tost makinesi bir nebze bastırılarak ekmeklerin hacimleri küçültülür.

Dilimleme işlemi bitince dilimlenen sosisler, salamlar ve sucuklar ayrı ayrı olacak biçimde, yanmaz tavaya az ölçüde sıvı yağ koyularak sırayla birkaç dakika sotelenmelidir.

Ayvalık tostunun yapımına ilk başta malzemelerin dilimlenmesi ile başlanır. Salam ve sosisler ince ince, şeritler durumunda (julyen) doğranmalıdır. Domates ve salatalık turşusu ise kalın olmayacak biçimde boyuna dilimlenmelidir. Kaşar peyniri ise mümkün ise dilimli olanlardan kullanılmalı, veyahut kaşar çok ince olmayacak biçimde dilimlenmelidir.

Tost makinesi tekrar bastırılarak tost, kaşarlar tam olarak eriyene kadar ısıtılır. Kaşarlar eridikten sonra Ayvalık tostu servise hazırdır.

Ayvalık Tostu Nasıl Yapılır?

Gerekli malzemeler

Salam, sosis, sucuk, kaşar peyniri, domates, salatalık turşusu, rus salatası, Ayvalık tostu ekmeği

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Muskat nasıl rendelenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?