Karnabahar nasıl yıkanır?

Karnabaharın girintili çıkıntılı çok yüzeyi olduğu ve bu kısımlarda türlü kirler ve minik böcekler birikebildiği için yalnızca suyla ...

 

Ekim ve şubat ayları arasında seve seve tüketilen ve vücut için çok faydası olan karnabahar benzer zamanda çok leziz bir sebzedir. Karnabahar kızartması ve fırında kaşarlı karnabahar, karnabahardan yapılmış olan başlıca yemekler arasındadır. Her ne kadar lezzetli olsa da pek çok kimse tarafından temizlenmesi zor olarak düşünülebilir. Oysa karnabahar temizlemenin gayet kolay bir yolu vardır.

Karnabaharın girintili çıkıntılı çok yüzeyi olduğu ve bu kısımlarda türlü kirler ve minik böcekler birikebildiği için yalnızca suyla yıkamak temizlemeye yetmeyebilir. Bu yüzden büyük bir kabın içine su doldurun ve içine bir miktar tuz koyun. Ayırmış olduğunuz çiçek bölümlerini bu suyun içine atıp beş dakika bekletin. Karnabaharınızda bulunan bütün kir ve böcekler suyun yüzeyine çıkacaktır. Daha sonrasında karnabaharları süzüp bir kez daha normal suyun altından geçirin.

Artık hazır olan karnabaharlarınızı dilediğiniz biçimde pişirebilirsiniz. 

Daha temiz ve beyaz görünümlü karnabahar almanın temizlik bakımından daha kolay olacağını unutmayın. Karnabaharınızı seçerken bu unsuru göz önünde bulundurun. Karnabahar yalnız olarak bir yemek için büyük olabilir. O nedenden dolayı ilk başta karnabaharınızı ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz kadar parçalara bölün. Örnek verilecek olursa yarısı sizin için yeterli ise yarısını kesip alın. Kullanabileceğiniz kısmı suyun altında güzelce yıkayın. Daha sonrasında kök tarafını çıkarmak için bıçağınızı kökün olabildiğince dibinden sokup kök tarafını çıkarın. Bu işlemi yaparken karnabaharın çiçek tarafına zarar vermemeye . Karnabaharın bütün bölgelerini birlikte tutan kökü çıkardıktan sonra çiçek bölümlerinin kendi kendine ayrıldığını göreceksiniz. Ayrılmayan bölümleri da bıçakla kesmek yerine ellerinizle ayırın.

 
 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Kestane nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?