Nar lekesi kıyafetten nasıl çıkar?

Leke oluştuğu anda görmemişsek; leke oluşan bölgeden lekeyi çıkarmak çok çok zor olur. Hangi leke olursa olsun üstünden zaman geçmişs...

 

Nar içinde çokca küçük çekirdek barındırdan bir meyvedir. O yüzden yediğimiz narın taneleri kolay bir şekilde dökülebilir ve döküldüğü yerde de leke bırakır. Nar kıyafetimizde, koltuğumuzda, masa örtümüzde, halımızda vb. yerlerde leke bırakabilir. Ne kadar dikkatli yenilse de gözden kaçan bir adet bile olduğu yerde leke bırakır.

Leke oluştuğu anda görmemişsek; leke oluşan bölgeden lekeyi çıkarmak çok çok zor olur. Hangi leke olursa olsun üstünden zaman geçmişse eğer leke çıkarmak gittikçe zorlaşır. Nar lekesi de görüldüğü anda üstünden zaman geçmişse çıkarılması zor olur. Çünkü leke kuruduğu anda kumaşa nüfuz eder. Bu lekeyi çıkarmak içinse eczanelerde satılan ve bu lekeyi gidermek için etkili olan temizlik maddesini kullanabilirsiniz. Bir nebze temizlik maddesinden kıyafetinizin üstündeki lekeli bölüme sıkın. Bir nebze bekletin. Devamında kıyafetinizin yıkama koşullarına göre kıyafetinizi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Böylece lekenin çıktığını göreceksiniz.

Nar lekesi kurumuş ise ne yapmalıyız?

Kıyafetinizde nar lekesinin oluştuğunu gördüğünüz anda hemen müdahale ediniz. O anda müdahale ederseniz çabucak lekenin üstesinden gelirsiniz. Bunu yapmak için de yapacağınız çok basit bir işlem vardır; limon kolonyası kullanmanız gerekir. Korktuğunuz bu lekenin üstesinden limon kolonyasıyla kolaylıkla gelebilirsiniz. Lekelenen kısma bir nebze limon kolonyası dökün. Bir zaman bekleyin. Sonra beyaz, temiz kumaş parçasıyla lekeli bölgeyi tam olarak silin. Neden beyaz kumaş parçası derseniz; limon kolonyasının içerisinde yer alan alkol, kumaşın rengini açarak sildiğiniz anda kirlenen kısma nüfuz edebilir. Böylelikle bırakın nar lekesini çıkarmayı başka bir lekeyle daha karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple beyaz, temiz kumaş parçası kullanın.

 

Nar lekesini çıkarmanın metotlarını öğrendikten sonra korkmadan nar yiyebilirsiniz. 

Diğer yöntem deterjan kullanmaktır. Lekenin üstüne leke büyüklüğünde deterjan dökün. Bir zaman bekleyin. Giysinizi deterjan akmayacak biçimde katlayın. Giysinizi içerisinde soğutulmuş su bulunan bir kaba koyun. Orada da bir zaman bekletin. Sonra giysinizi suyun içinde çitileyin. Çitiledikçe lekenin çıktığını göreceksiniz. Kullanabileceğiniz deterjanın içinde ağartıcı bulunmamasına dikkatinizi açık tutun. Giysilerinizin rengini lekeyi çıkarayım derken ağartmayın.

Nar lekesini kıyafetten çıkarmanın yöntemleri

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Tahin pekmez nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?