Sirkeyle koltuk nasıl silinir?

Silmek istediğiniz koltuklarınızda leke yoksa, yalnızca genel bir koltuk temizliği yapacaksanız bir bardak sirke, bir bardak su karış...

 

Doğal yaşama ait her girişimi destekleyen reklam ve ürün tanıtımlarıyla kimyasaldan uzak olana yönelme durumu, her noktayı sirkede birleştirmektedir. Hassaten ev temizliğinde ön plana çıkan sirke evin her köşesinde mikrop öldürücü olarak kullanılır. Bulaşık makinelerinin parlatıcı gözüne parlatıcı yerine konmakta, çamaşır makinelerinde yumuşatıcı olarak kullanılmakta, yeşil sebzelerin zirai etkisi azaltmak için mutfakta yerini almakta, cam silerken kimyevi içerikli deterjanların yerine tercih edilir. Bu örneklere koltuk temizliğinde sirkenin kullanımı eklenebilir.

Sirke ile koltuk nasıl silinir?

Silmek istediğiniz koltuklarınızda leke yoksa, yalnızca genel bir koltuk temizliği yapacaksanız bir bardak sirke, bir bardak su karışımı hazırlayın. Bu karşımın içine tül yahut lif parçası koyun ve 2 saat bekletin. Daha sonrasında başka bir kapta ılık su hazırlayın. Hazırladığınız bu ılık su ve sirkeli suda beklettiğiniz bezle koltuklarınızı silin. Pırıl pırıl olacaklardır.

Koltuklarınızı silerken lekeli yüzeylere de koltukların genel temizliğine de sirke ile uygulama yapabilirsiniz. Sirkenin leke çıkarma gücünden faydalanmak için direkt lekeli kısma sirke ile müdahale edin. Örnek verilecek olursa hardal, ketçap gibi lekeler için mükemmel leke çıkarıcıdır. Eğer silmek istediğiniz koltuklarda leke var ise bir nebze sirkeyi lekenin üstüne damlatıp sert yüzeyli bir bezle silin. Örnek verirsek bir liften veya tülden faydalanabilirsiniz. Fakat şurada belirtmek gerekmektedir ki koltuk kumaşınız silme işlemine münasip dokudaysa bu uygulamaları yapmalısınız. Ek olarak beyaz, krem gibi çok açık renkli kumaşlarda direkt sirkeyle müdahale münasip olmayacaktır. Aksi durumda sirke bu yüzeylerde leke bırakabilir.

 

Bu uygulamayı her kumaş türünde kolayca kullanabilirsiniz. Koltuklarınız ister deri özellikli olsun, ister tay tüyü çok temiz olduğunu görürsünüz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Domates lekesi giysiden nasıl çıkar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?