Yeşillikler nasıl saklanır?

Pazardan aldığımız yeşillikleri (maydonoz, roka, tere, yeşil soğan, marul v.b.) su dolu bir kabın içinde suyu sıkça değiştirilerek su...

 

Konu sebzeler olduğunda bilhassa yeşilliklerin faydalarını herkes bilir. Gerek doktorlar, gerek beslenme uzmanları yeşillik tüketimini desteklemektedirler. Zengin vitamin ve mineral yapısı ile beslenmenin temel parçasıdır yeşil yapraklılar.

Yıkayıp Kurutarak Saklamak

Pazardan aldığımız yeşillikleri (maydonoz, roka, tere, yeşil soğan, marul v.b.) su dolu bir kabın içinde suyu sıkça değiştirilerek suyun dibinde kum parçaları kalmayıncaya kadar 4-5 su yıkanır. Son olarak 7-8 dakika kadar sirkeli suda bekletilir. Daha sonrasında süzülür ve sebze kurutma kaplarının içinde yada temiz mutfak bezlerinin üstüne serilerek sularının süzülmesi ve kurutulması sağlanmaktadır. Suları tam olarak süzülen yeşillikler daha sonrasında vakumlu kapların, cam kavanozların yada buzdolabı torbalarının içinde saklanabilir. Böylelikle salata yada yemek yaparken hazır olarak kullanılmaktadır. Ek olarak bu yol bize de kolaylık sağlamaktadır. Yeşillikler bu yöntemle asgari 7-8 gün tazeliğini korur.

Derin Dondurucuda Saklamak

Pazardan alınan yeeşillikler yukarıda anlatıldığı gibi benzer yöntemler ile yıkanır ve suyu süzdürülerek kurutulur. Daha sonrasında bir mutfak makası yardımıyla küçük parçalar durumunda doğranır. Buzdolabı torbalarına konarak dondurucuda saklanır. Bu yöntemle saklanırsa eğer çiğ olarak tüketeceğimiz salatalarda kullanamayız. Lakin bu yöntemle dondurarak 3-4 ay dondurucuda saklayabiliriz.

 

Hiçbir işlem görmeyen yeşillikler buzdolabı içerisinde beklediği süre içinde pörsümüşse, bir kasenin içerisinde buzlu su yapılmaktadır ve içine yarım limonun suyu sıkılır. Yeşillikler bu suyun içerisinde 10 dk kadar bekletilir. Ve yeşilliklerinizin tekrar ilk günkü gibi canlandığını ve o eski görüntüsünden kurtulduğunu göreceksiniz.

Beslenmemiz ve vücut sağlığımız için önemi bu kadar büyük olan yeşillikleri sürekli taze bulamayız yada taze aldığımız yeşilliklerimiz saklama koşulları münasip olmayınca çürürler. O neden ile nasıl ve nerede muhafaza etmemiz gerektiğini bilmeli ve uygulamalıyız.

Yeşilliklerin vücudumuz için önemi bu kadar büyükken onları ilk günkü gibi taze ve uzun zaman saklamak çok zordur. Heleki yeşillikleri buzdolabı içinde uzun zaman saklamak güçtür. Hemen sararır, solar ve çürürler. Ama bazı yöntemler vardır ki yeşillikleri günlerce ayrıca haftalarca bozulmadan saklayabiliriz. Bu da doğru saklama koşullarını bilmek ve öğrenmekten geçmektedir. Bu yöntemleri sıralamak gerekirse;

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Mangalda tavuk nasıl kızartılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?